ورود / ثبت نام

چگونه مراقبه کنیم – آموزش مراقبه به زبان ساده

چگونه مراقبه کنیم - آموزش مراقبه به زبان ساده

تاریخ انتشار: 3 آبان 1399

در این مقاله قصد داریم راحت ترین روش مراقبه و مدیتیشن را به شما آموزش دهیم با ما همراه باشید

مراقبه یک روش ساده و در عین حال در دسترس همه است مراقبه استرس را کاهش میدهد آرامش  را افزایش میدهد و خوشبختی ، نشاط را برای شما به ارمغان می ارود. یادگیری نحوه مراقبه مدیتیشن ساده است و فواید آن به سرعت حاصل می شود. در اینجا ، ما نکات اساسی را برای شروع کار در مسیر رسیدن به آرامش همراه با اعتماد به نفس ، پذیرش و شادی بیشتر ارائه می دهیم.

مرحله برای حرفه‌ای شدن در مراقبه

اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد،مراقبه و مدیتیشن بلد نیستید، مشکلی نیست! درواقع انجام اصولی این روش نیازمند دانستن نکاتی است که کمک زیادی به موفقیت افراد در این زمینه می‌کند. در این قسمت از مقاله قصد داریم در مراحلی اصولی و علمی، این روش را به خوبی آموزش دهیم. با پیگیری این مراحل به سادگی می‌توانید به مزایای این روش بسیار عالی دست یابید.

Meditation stone

مرحله اول: شناخت هدف

پیش از انجام این کار، باید هدف خود را بشناسید. شناخت هدف به دانستن ارزش مراقبه برای زندگی شما کمک بسیاری خواهد کرد و انگیزه شما را در انجام این کار به شدت افزایش خواهد داد. باید به این موضوع ایمان داشته باشید: وقتی که اعتقاد کافی به انجام یک کار داشته باشید، تمام اجزای جسم شما به کمک روحتان دست به دست هم خواهند داد تا آن کار را به طور بی نقص انجام دهید.

برای اینکه هدف خود را بشناسید، دلیلی برای انجام مراقبه برای خود بیاورید. این دلیل لازم است محکم و بسیار مهم باشد. از خود بپرسید: چرا من این کار را انجام می‌دهم؟ انجام مدیتیشن چه سودی برای من خواهد داشت؟

آیا برای کسب این سود، می‌توانم این کار را برای چندین ماه تکرار کنم؟ اگر پاسخ شما به این سوالات در جهت مثبت بود، می‌توانید وارد مرحله دوم شوید.

مرحله دوم: فراهم ساختن مقدمات مراقبه

مقدمات مراقبه را فراهم کنید.

لازم است تا سکوت را در مکانی که قصد انجام این کار را دارید، مهیا نمایید. قرارگیری در کانون انرژی‌های خوب و مثبت مثل قبله (کعبه) می‌تواند گزینه‌ای خوب باشد و انرژی مثبت بیشتری را به سوی ما روانه کند.
همچنین سطحی تقریبا نرم برای نشستن انتخاب کنید که روی آن راحت باشید و از لحاظ فیزیکی، اذیت نشوید.

دور کردن وسایل الکترونیکی به دو دلیل لازم است: اول آنکه امواج مخرب آن، می‌تواند موجب کاهش تاثیر مراقبه شود و دوم آنکه ممکن است حین انجام این روش درمانی، تلفن شما زنگ خورده و حواستان پرت شود. تعیین یک زمان خاص برای انجام این روش یکی دیگر از مقدمات کار است.

برای مثال می‌توانید زمان ۱۵ دقیقه یا ۳۰ دقیقه را برای انجام مراقبه در نظر گرفته و کار خود را شروع کنید. البته می‌توانید این زمان را افزایش دهید.

A woman meditating

مرحله سوم: انجام صحیح مراقبه

 آموزش مراقبه از اینجا آغاز می‌شود.

برای شروع کافی است تا در مکانی مناسب قرار گرفته و چشم‌های خود را ببندید. تنفس‌تان را هوشمندانه انجام دهید و اعمال دم و بازدم را به ترتیب با استفاده از بینی و دهان خود انجام دهید. مهمترین نکته این است که دم و بازدم خود را به صورت کاملا آرام انجام دهید؛ البته منظور از آرام انجام دادن، شیوه‌ای است که نه کمبود نفس پیدا کنید و نه تنفسی سریع داشته باشید.

همانگونه که تنفس آرام و صحیح در مراقبه اهمیت زیادی دارد، تمرکز روی تنفس نیز بسیار پر اهمیت است.
درواقع این مرحله هدف اصلی تمرکز روی تنفس صحیح را در پیش می‌گیرد. یکی از راه‌های افزایش تمرکز روی تنفس، شمارش بازدم‌هاست.
اگر در ذهن خود بازدم‌هایتان را بشمارید، تمرکزتان روی این معقوله بسیار بالا خواهد رفت. اگر ذهنتان به سوی دیگری کشیده شد،
سعی کنید تمرکزتان را به سوی تنفس خود بازگردانید.

مرحله چهارم: افزایش تمرکز روی بدن

این مرحله مکمل مرحله سوم است که باید همزمان با آن انجام شود. علاوه بر اینکه تمرکز خود را روی نفس کشیدن‌تان هدایت می‌کنید، لازم است تا اندیشه خود را روی حرکات منظم و حساب شده بدنتان تنظیم کنید. بسیاری از افراد حرفه‌ای در این زمینه، حتی صدای فعل و انفعالات بدن خود را نیز می‌شنود و آنچنان در عمق بدنشان فرو می‌روند که آرامش درونی بسیاری پیدا می‌کنند.

برای افزایش تمرکز روی درون بدن خود، انگشتان دست را به گونه‌ای قرار دهید که تماسی با یکدیگر نداشته باشند. همچنین سعی کنید به ریتم ضربان قلبات توجه داشته باشید و آرامش بیشتری از آن بگیرید. دستان شما باید  نقش چشم‌هایتان را بازی کنند و چشم‌هایتان باید گوش شوند تا صداهای آرامش بخش درون بدنتان را با قوه تخیل بشنوند و ببینند.

مرحله پنجم: اتمام مراقبه و انجام انواعی دیگر

در این مرحله احتمالا به یک آرامش درونی خوبی رسیده‌اید. برای آنکه از این تکراری بودن این روش خسته نشوید، انواعی دیگر ازمراقبه را امتحان کنید.

برای مثال مدیتیشن مانترا یک روش بسیار عالی و ابداعی شرقیان است. این روش تمام مراحل ذکر شده در قسمت‌های بالا را شامل می‌شود فقط اینکه حتما باید زیر نظر استاد انجام شود. روشی که در آن ذکرهایی مثل (یا هو) یا (خدایا کمکم کن) به تعداد دفعات طولانی در آرامش زیادی گفته می‌شود.

همانطور که گفته شد، این روش باید تحت نظر استاد انجام گیرد و تنها در صورتی مجاز به استفاده از این روش به صورت انفرادی هستید که در این زمینه حرفه‌ای باشید. روشهای دیگری مثل مدیتیشن همراه با صدای محیط هنگام خواب وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید.

مراقبه یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای افزایش آرامش و حس خوب درونی و موفقیت در زندگی است. مراقبه و مدیتیشن که به عنوان یکی از موثر ترین شیوه های روان درمانی از آن یاد می‌شود، کاربردهای بسیاری دارد. برای مثال اثر مراقبه برای رفع خستگی آنقدر عمیق و زیاد است که تقریبا مانند خواب عمل می‌کند و خستگی را برطرف می‌نماید.
اگر دوست دارید با روش‌های مراقبه و مدیتیشن به روش اصولی واسان آشنا شوید، با ما در جادوی باور همراه باشید.

تعریف مراقبه

مراقبه چیست

مراقبه چیست و چه کاربردی دارد؟

همه ما نام مدیتیشن و یا مراقبه بارها به گوشمان خورده است ، اما شاید برای امتحان کردن آن اقدام نکرده باشیم . شاید بارها مقالات و مطالب زیادی درباره فواید مثبت و معجزه آسای مراقبه بر جسم و روح خوانده باشیم اما هنوز واقعا با عملکرد آن آشنا نیستیم .

مراقبه و فواید آن

مراقبه به معنای تمرکز ذهن در بدن است؛ به طوری که با استفاده از این روش، تمرکز فرد به درون وی کشیده می‌شود و اجزای بدن خود را در حالت آرامش قرار می‌دهد. این روش به عنوان یک شیوه بسیار عالی برای تقویت قوای تمرکز و تجسم و همچنین درمان بیماری‌های مختلف شناخته شده است. مزایای فوق العاده این روش باعث شده تا محبوبیت زیادی در سرتاسر جهان پیدا کند.

برخی از مهمترین مزایای مدیتیشن عبارتند از:

 • درمان بیماری‌هایی همچون آسم، سندروم روده تحریک پذیر، آرتریت روماتوئید و…
 • کاهش فشار خون
 • رفع استرس‌
 • درمان اضطراب مزمن
 • افزایش عملکرد ذهنی برای انجام کارهای مختلف
 • کاهش خستگی ناشی از فعالیت سنگین روزمره
 • تقویت قوه‌ی تجسم ذهنی
 • افزایش شادابی و احساس خوب در زندگی

مراقبه یا موسیقی برای تازه کارها

چگونه مراقبه کنیم - آموزش مراقبه به زبان ساده

از آنجا که مراقبه برای رسیدن به حالتی از بی ذهنی است ممکن است برای افراد تازه کار این موضوع که به چیزی فکر نکنند سخت باشد و مدام در حین مراقبه پرش افکار داشته باشند و یا موضوعی را در ذهن خود دنبال کنند در این صورت ما مراقبه صوتی را پیشنهاد میکنیم به این شکل که یک موسیقی آرام بخش و ملایم را انتخاب کنید و هنگام مراقبه به آن گوش کنید پس از مدتی که ذهن تان عادت کرد که افکاری را دنبال نکند میتوانید موسیقی را حذف کنید البته برای مراقبه میتوانید در گوگل مراقبه های صوتی با کلام را هم رایگان دانلود کنید 


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

35 پاسخ به “چگونه مراقبه کنیم – آموزش مراقبه به زبان ساده”

 1. عاطفه گفت:

  سلام ببخشین
  با مراقبه فقط آرامش جسمی و ذهنی پیدا میکنیم
  یا ن
  میتونیم چیز های ماوراطبیعی رو هم ببینیم و حس کنیم
  مثل ارتباط با کائنات و چیزهایی مثل این ک ب جسم نربوط نباشه

 2. حانیه گفت:

  سلام من یه مدت هست دوره ی قانون جذب رو شروع کردم که باید حین مراقبه به فایل های صوتی گوش کرد ویکسری جملات تاکیدی باید تکرار بشه من میخواستم بدونم این جملات باید در ذهنم تکرار کنم ؟

 3. محمدعلی گفت:

  فقط با یاد خدا دلها آرامش پیدا می کنند

 4. علوی گفت:

  یه روش هست به نام سابلیمینال که جملات مثبت از طریق موسیقی به ذهن و بدن شما کمک میکنه. من یه بیماری جسمی داشتم یک سال درگیرش بودم. پیش همه دکتری رفتم. که پس از یک ماه گوش دادن به این نوع موسیقی خدا رو شکر برطرف شد.توصیه میکنم به دوستان. البته هر کسی بر حسب مشکلش باید موسیقی مخصوص خودش رو براش بسازن..
  با تشکر از مطالب خوبتون.

 5. شهریار گفت:

  درود خسته نباشید هنگام مراقبه میتونیم به آیندمون فکر کنیم یعنی به اون شخصی که دوس داریم تبدیل بشیم فکر کنیم مثلا یکی میخاد پزشک بشه به پزشک شدنش فکر کنه؟

 6. علیرضا گفت:

  سلام
  من وقتی که درحال مراقبه بودم در جای کاملا ساکتی بودم
  من از قبل روش های مراقبه رو بلد بودم یعنی قبل از اینکه ت سایت بیام
  وقتی که شروع کردم نفس های خیلی عمیقی کشیدم
  بعدش یهو صداهایی اومد اصلا از بیرون نبود انگار داخل بدنم چیزهایی داره رد و بدل میشه
  یهو صدایی اومد که با این عنوان بود :علیرضااااا یاهو یاهو یاهو
  بعدش نمیدونم چیه رفتم داخل یه جایی که انگاری مثلا معبدی جایی بود دوتا سنگ خیلی گنده که یکی بالا یکی پایین بود و بینشون یه نور بود اونجا هم چندنفر بودن که صورتشون رو ندیدم
  داشتن مشعل هارو روشن میکردن
  من هم رفتم از اون نوره رد شدم که رسیدم به یه جای کاملا صاف که رنگی نداشت
  آدم هایی بودن که صورت نداشتن و زا وسطشون نور رد میشد و به غیر از افراد گربه هم بود!
  خلاصه داشتم پیش میرفتیم چندتا نشانه هم دیدم داشتم پیش میرفتم و فکر کردم کلمه یاهو که اول داخل بدنم شنیدم داشتم میگفتم غرق مراقبه بودم که یهو انگار زلزله ۸ ریشتر اومده
  صدا بلند شد چراغارو روشن کردن دیگه منم تمرکزم رو از دست دادم
  نشونه هایی که دیدم دروازه سنگی
  ستاره و دایره های بزرگ و زنجیر های چهار ضلعی به هم پیوسته بود

 7. Paya گفت:

  سلام
  ممنون ازمطلبتون
  اگه اونقدری که نمازنمیخونیم؟!(اخه بعضیامون اسرارداریم،که نخونیم)
  مراقبه کنیم.خودمون بهترمیشناسیم،بعدمیفهمیم
  چه خارق العاده ایم؟؟؟

 8. علی گفت:

  فلورانس اسکاویل شین که سرترازهمه اینها وقدیمی تراز همشونه وبا اون کتاب چهاراثرش وقدرت شفا دهندگیش پادشاه همه این اساتیده چرا اسم اونو نزاشتید

 9. سارا گفت:

  سلام ،
  من هنگامی که مراقبه میکنم تصویری از جایی انگار شکل میگیرد،انگار درجایی هستم میتوانم بگویم لحظه ای در فضا لحظه ای در دشت و انگار و این را مشاهده میکنم.آیا این فقط ذهن من هست که به این تصویر سازی کشیده میشود و من باید سعی کنم که به ان اهمیتی ندهم و ان را پایان بدهم؟اصلا این یک تصویر سازی از طرف ذهنم هست؟

 10. محمد گفت:

  من وقتی مراقبه انجام میدم احساس میکنم دستام از کنترلم خارج میشن و حالت های مختلف و اشکال مختلفی از خودشون در میارن بعضی وقتا هم انشگتای پام تکون میخورن یا بعضی وقتا گردنم مجبورم میکنه سرمو تکون بدم ایا این چیزا طبیعیه ؟ اگه نیس دیگ نباید مراقبه کنم ؟ یا چطور . حتی بعضی وقتا وقتی تو حالت مراقبه نیستم بازم یه زمانایی دستام خود ب خود تکون میخوره و نمیتونم کنترلش کنم و همه اینا از وقتی شروع شد ک مراقبه رو شروع کردم

 11. مهران گفت:

  به‌ نظر من قانون جذب یا مثبت نگری یا مدیتیشن یا هر کوفت دیگه ای که شنیدید در این راستا ، به درد یه شخصیت کاملا پخته ، با تجربه و شجاع میخوره که راه دیگه ای به جز رسیدن به هدفش تو زندگی نداره و اون هدفو به هر قیمتی که شده با چنگ و دندون میخوادش…اونایی که واقعا تو عمرشون یچیزیو خواستن و بهش رسیدن متحمل ((سختی)) های زیادی شدن و شاید عذاب آور هم بوده براشون ولی هیچ وقت شک نکردن به اینکه ((اگه)) یه روز نشه!!!
  پس اگه روی هدفت یه ((اگه)) گذاشتی و یا اصلا هدف نداری پس خودتو علاف این موضوع ها نکن .
  مدتیشن و قاون جذب به طور کاملا محسوسی روی زندگی بشر تاثیر گذار هس و برای جنس بشر غیر ممکن وجود نداره حتی اگه کل دانشمندهای جهان هم بگن غیر ممکنه!
  مگه اونا چیزی دیگه ای جز بشر هستن؟

 12. محسن گفت:

  سلام ایا میشه در مراقبه به هدف خودمون فکر کنیم و اون ب صورت داستان تصویر سازی درذهن انجام بدیم البته به صورت مثبت و موفق؟؟ یا صرفا فقط نباید به چیزی فکر کرد؟؟؟

 13. یوسفی گفت:

  درود
  فرقی ندارن یکی هستن مراقبه فارسی مدیتیشن هست

 14. سعید گفت:

  سلام – وقت بخیر
  لطفا تفاوت مراقبه و مدیتیشن رو به زبان ساده بگید – متشکرم

 15. پرتو گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  شرمنده ی سوال برای تمرکز حتما باید چهارزانو بشینیم چون من پام کمی مشکل دارد نمیتوانم چهارزانو بشینم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 16. صفورا گفت:

  ممنونم از پاسخگویی شما
  اما موضوعی که هست اینه که مشکل شنوایی در علم پزشکی قابل حل نیست و من باید از سمعک استفاده کنم و استفاده از سمعک خیلی سخته
  با اینکه راه درمانی در علم پزشکی وجود نداره ، قانون جذب می‌تونه مشکل من رو حل کنه ؟؟
  راه درمان من در حال حاضر فقط سمعک هست
  من فقط به دنبال معجزه و شفا هستم که خوب بشم
  با جذب خوب میشم
  ممنونم که وقت میذارید

 17. صفورا گفت:

  سلام
  ببخشید من مشکل شنوایی دارم
  مدتی هست که از قانون جذب دارم برای برگشت شنواییم استفاده میکنم
  با جملات تاکیدی
  همچنین با دعا و ذکر
  به نظر شما اثر داره

 18. Noshin گفت:

  بسیار عالی.سپاس فراوان🤩🙏

 19. سپیده گفت:

  آیا مراقبه بدترین بیماری مثل سرطان را خوب می کند ?

 20. نسترن گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید ما از روش مراقبه میتونیم به قدرت هایماوراطبیعی که در وحودمون هست کمک کنیم و با روش مرا قبه هست که رو از تن ما خارج میشه یا فقط مدیتیشن؟ و امکانش هست که دیگه روح به تنمون بر نگرده؟ خیلی ممنون.

  • سلام دوست من ، بله در واقع با مراقبه و مدیتیشن چیزی بهمون اضافه نمیشه بلکه نا خالصی ها و افکار منفی کنار زده میشه و به خود واقعیمون نزدیک میشم اینجاست که متوجه میشویم چه قدرت های در درون ما وجود دارد که میتوانیم سرنوشت و زندگی خود را عوض کنیم

 21. Sadaf گفت:

  سلام ببخشین با مراقبه چطوری میشه کمر درد و کم بینایی رو خوب کرد؟

 22. مهدی صادقی گفت:

  خیلی ممنون از پاسختان

 23. حدیث گفت:

  سلا ببهشید من (علاوه بر اینکه تمرکز خود را روی نفس کشیدن‌تان هدایت می‌کنید، لازم است تا اندیشه خود را روی حرکات منظم و حساب شده بدنتان تنظیم کنید) اینجارو اصلا متوجه نشدم
  یعنی باید چیکار کرد؟

  • سلام دوست من ، منظور این است که در مراقبه میتوانید برای تمرکز بیشتر روی نفس کشیدن و دیگر حرکات مانند صدای ضربان قلب توجه کنید ، فراموش نکنید همه اینها به این دلیل است که افکار در ذهن نداشته باشید به طور واضح تر در هنگامه مراقبه هر فکری به ذهنتان رسید فقط به عنوان یک شخص نظاره گر باشید و آن فکر را دنبال نکنید. یکی از معجزات مراقبه رسیدن به وضعیت بی ذهنی است یعنی بتوانید برای چند ثانیه کوتاه هم که شده به هیچ چیز فکر نکنید

 24. مهدی صادقی گفت:

  خیلی ممنون ازپاسختان ببخشید هنگامی که مراقبه می کنیم اگر پشتمان را به دیوار تکیه بدهیم اشکالی دارد؟

 25. مهدی صادقی گفت:

  اگرما مثلا بین ۳۰دقیقه ۳بار چشمانمان را باز کنیم آن و قت اثر مراقبه ازبین می رود؟

  • خیر دوست من مراقبه هم مانند همه چیز های دیگر نیاز به تکرار و تمرین دارد ولی از همان ابتدا تاثیرات مثبت را خواهی دید ، اشکالی ندارد در بین مراقبه چشمانتان را باز میکنید این موضوع کم کم رفع میشود

 26. هتل سنتی نیایش شیراز گفت:

  عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone