اهمیت تصمیم گیری در زندگی

اهمیت تصمیم گیری در زندگی
بروزرسانی : 2018/12/12
بازدید : 1,307

توضیحات

تصمیم گیری برای زندگی یکی از مهم ترین انتخاب های ماست. حالا این تصمیم گیری میتواند درباره شغل، انتخاب همسر، و یا غیره باشد. قبل از اینکه  هدف گذاری خود را به تعیین کنید. باید تصمیم گیری دقیقی برای تعیین اهداف خود بکنید که خود مهمترین گام برای شروع موفقیت است در واقع تصمیم گیری اصولی و صحیح مسیر را برای رسیدن به آرزو های  شما جهت دار و  هموار میکند.

اهمیت تصمیم گیری

اهیمت تصمیم گیری ، چگونه تصمیم بگیریم ، پسرکی در جاده درحال تصمیم گیری

به جرأت میتوان اقرار کرد که لحظه تصمیم گیری برای هر شخص سخت ترین و سرنوشت ساز ترین لحظه ممکن است.
بسیاری در چنین شرایطی بسیار تحت فشار قرار میگیرند.
چرا که میدانند انتخاب غلط و غیر هدفمند میتواند طعم واقعی موفقیت را به تعویق بیاندازد.

 لحظاتی وجود دارند که مجبور میشویم انتخاب کنیم اما زمانی هم هست که تصمیم نگرفتن خود یک تصمیم گیری محسوب میشود.

کوین ترودو

البته این به این معنا نیست که این امر تصمیم گیری خوبی باشد بلکه فقط بهتر از انتخاب های بدتر و غلط است.

همان طور که در مقاله هدف گذاری توضیح دادیم تصمیم گیری برای آینده و همین طور انتخاب راه ایده آل نیاز به کمی تامل و تفکر است.
چرا که سعادت و خوشبختی ما در تصمیم گیری های ما نهفته است.

7 گام برای تصمیم گیری

1- شک به دلت را نده

اگر هنگام تصمیم گیری تردید و شک به دلت افتاد هیچ وقت جرأت شروع نخواهید داشت. زیرا زمانی که تصمیم جدید بگیریم و آن را باور نداشته باشید موفق نخواهید بود ولی اگر دلتان قرص باشد.
خلاقیت های درونی تان به کمک شما خواهند آمد تا همه تصمیماتی که گرفته اید را باور سازید نتیجه دلخواه از آن شماست.

2-تصمیم خود را تغییر ندهید

تصمیم خود را تا زمانیکه  کاملا به اشتباه بودنش پی نبرده اید عوض نکنید. مانند اشخاصی نباشید که مثل موجی هر لحظه یک تصمیم جدید میگیرند یادتان باشد که گول ضمیر ناخودآگاه خود را نخورید که ممکن است فقط سودای منصرف کردن شما از تصمیم تان را سردهد.

3- از عواقب تصمیم خود هراس نداشته باشید

اگر از عاقبت احتمالی خود هراس داشته باشید قادر به اجرای تصمیم گیری تان نخواهید شد  فکر کردن به شکست انتخاب های شما را به صفر خواهند رساند. هر فکر برای اینکه به مرحله عمل درآید باید شروع شود پس به انتخاب خود اعتماد کنید.

4- افکار ناامید کننده را بی ارزش بپندارید

افکار مایوس کننده غالباً در ابتدای هر مسیری به سراغتان می آید هرگز به این افکار مجال خودنمایی ندهید. زیر پایه های کاخ آرزوهایتان سست و بی بنیاد خواهد شد. چرا که این افکار منفی بافی را به همراه خود دارند و همچون سمی آرزوهای شما را از بین می برد.

5- شما تصمیم گیرنده باشید

تصمیمی که به میل و خواسته شما نباشد و از جانب کس دیگری برای شما دیکته شود بی فرجام بوده و به مرور زمان انگیزه شما برای انجامش از بین خواهد رفت. پس این را روی یک کاغذ بنویس و با خود تکرار کن تصمیم گیرنده نهایی خود من هستم دیگران فقط می توانند نقش راهنما و مشاور من را داشته باشند.

6- عجولانه تصمیم گیری نکنید

تصمیمی که بدون فکر و با عجله انجام شود ممکن است در میانه راه با بن بست مواجه شود. یا هیچ گاه رضایت خاطر شما را فراهم نسازد درست است که ما گفتیم نباید از شکست هراس داشت ولی تصمیم اشتباه هم مدتی از عمر ما را صرف می کند.

7- لجباز و یک دنده نباشید

اگر به اشتباه خود در تصمیم گیری پی بردید لجاجت و سرسختی را کنار بگذارید. با قدرت هر چه تمام تر تصمیمات جدید را اتخاذ کنید. تصمیم گیری هم یکی از مراحل زندگی است که ممکن است نیاز باشد دوباره از نو شروع کنیم.

 

 

دیدگاه های اهمیت تصمیم گیری در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپی رایت 2021 جادوی باور
تمامی حقوق وب سایت متعلق به جادوی باور می باشد.
Whatsapp
phone