ورود / ثبت نام

علی دایی کیست؟ زندگینامه کامل شهریار فوتبال ایران

علی دایی کیست؟ زندگینامه شهریار فوتبال + مصاحبه ویدیویی

تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۴۰۰

علی دایی ملقب به شهریار فوتبال، بازیکن و مربی فوتبال، تجارت پیشه، کارآفرین و یک خیرخواه ایرانی است. علی دایی فوتبال خود را در سال ۱۳۶۷ از استقلال اردبیل شروع کرد و در سال ۱۳۸۶ در سایپا از فوتبال خداحافظی کرد.

از او به عنوان یک اسطوره ملی یاد می شود. علی دایی علاوه بر افتخارات ورزشی فراوانش، فعالیت های زیادی در راستای کمک به مردم انجام داده است.

دایی تا قبل از سال ۲۰۲۱ با ۱۰۹ گل زده در ۱۴۹ بازی، رکورد بیشترین گل ملی زده شده در فوتبال مردان جهان را دارا بود. در سال ۲۰۲۱ رکورد او توسط کریستیانو رونالدو شکسته شد. اما این موضوع ذره ای از ارزش های دایی کم نکرد چرا که او افتخارات بیشمار دیگری در عرصه ورزشی دارد.

در این بخش از سایت جادوی باور قصد داریم زندگینامه علی دایی را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

تولد و جوانی علی دایی

علی دایی در ۱۴ بهمن ماه سال ۱۳۴۸ در محله جیران اردبیل در یک خانواده پر جمعیت متولد شد. او سومین فرزند خانواده است و چهار برادر بنام‌های عبدالله، محمد، حسن و حسین دارد. خواهرش در ۱۵ امین روز زندگی بدلیل بیماری فوت کرده است.

پدر او راننده کامیون بود و مادرش خانه دار بود. به دلیل اینکه مادر و پدر علی علاقه داشتند فرزندشان نیمه اول سال باشد در شناسنامه تولد او را ۱ فروردین ماه ثبت کردند. در کودکی او را شهریار صدا می‌زدند، این نام هم‌اکنون لقب وی است.

علی دایی در کودکی نیز بسیار علاقمند به فوتبال بود. او فوتبال را در ۸ سالگی و در زمین های خاکی شروع کرد. دایی دوران کودکی و نوجوانی خود را در اردبیل گذراند.

در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شریف قبول شد. اما به دلیل بازی فوتبال، در گزینش ورود به دانشگاه پذیرفته نشد. او به ناچار به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب پیوست و در رشته مهندسی عمران دو ترم تحصیل کرد. در سال ۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و این بار در دانشگاه صنعتی شریف و در رشته متالوژی پذیرفته شد. در نهایت لیسانس خود را در سال ۱۳۷۱ از این دانشگاه معتبر دریافت نمود.

فوتبال حرفه ای علی دایی

فوتبال حرفه ای علی دایی

علی دایی در سال ۱۳۶۷ در تیم استفلال اردبیل فوتبال حرفه ای خود را شروع کرد. پس از استقلال اردبیل او به تیم تاکسی رانی پیوست و یک فصل برای این تیم درخشید. بعد از تیم تاکسی رانی نوبت به تیم بانک تجارت رسید که چهار فصل با ستاره اردبیلی همراه باشد.

دایی آنقدر در تیم بانک تجارت خوش درخشید که تیم های بزرگ خواستار خرید او شدند. در سال ۱۳۷۳ شهریار فوتبال ایران به تیم بزرگ پرسپولیس پیوست. علی دایی خیلی زود در تیم پرسپولیس تبدیل به یک ستاره شد.

در سال ۱۳۷۵ او در جام ملت های آسیا تیم ملی نیز خوش درخشید و این بار توجه تیم های عربی را نیز به خود جلب کرد. تیم السد قطر پس از جام ملت های آسیا، علی دایی را یک فصل در اختیار گرفت.

پس از السد قطر این بار تیم آرمینیا بیله‌ فید در بوندس لیگا میزبان علی دایی و کریم باقری شد. 

شهریار فوتبال ایران زودتر از آنچه که فکرش را میکنید به یک ستاره آسیایی تبدیل شد. در آن زمان علی دایی با یک قرداد بسیار سنگین به تیم بایرن مونیخ پیوست تا لقب گران ترین بازیکن آسیا و اولین بازیکن آسیایی که در جام‌ باشگاه‌های اروپا بازی کرده را بگیرد.

طرفداران بایرن مونیخ برخلاف مربیان این تیم علاقه بسیار زیادی به علی دایی داشتند به همین خاطر علی دایی فرصت زیادی برای بازی در این تیم به دست نیاورد.

موفقیت

پایان تلخ فوتبال در اروپا

علی دایی با اینکه هنوز از مدت قراردادش با بایرن مونیخ مانده بود در سال ۱۳۷۹ به تیم هرتا برلین پیوست. دایی در هرتا برلین دوران خوشی را پشت سر گذاشت و بهترین بازی‌هایش در جام باشگاه‌های اروپا را در این تیم انجام داد.

او با تیم هرتا برلین و در چارچوب جام باشگاه‌های اروپا در یک بازی دو بار دروازه چلسی را گشود و یک بار در سن‌سیروی میلان دروازه آث‌میلان را فرو ریخت. اما سن بالا مانع از حضور شهریار فوتبال در ترکیب ثابت تیم هرتا برلین شد. دایی در سن ۳۴ سالگی و پس از حضور در تیم هرتا برلین با وجود پیشنهادات بسیار زیادی که از برترین تیم های باشگاهی جهان داشت به آسیا برگشت و با تیم الشباب قطر به فوتبال خود ادامه داد.

بازگشت به فوتبال ایران و خداحافظی از فوتبال

سال ۱۳۸۳ علی دایی مجدد به پرسپولیس پیوست و یک فصل در پرسپولیس حضور داشت. او پس از پرسپولیس یک فصل دیگر در تیم صبا باتری به فوتبال خود ادامه داد. 

در سال ۱۳۸۵ در حالی که تمامی طرفداران فوتبال انتظار خداحافظی علی دایی از فوتبال را میکشیدند. او به تیم سایپا پیوست و یک فصل به عنوان مربی و بازیکن در این تیم حضور پیدا کرد.

در سال ۱۳۸۵ – ۱۳۸۶ علی دایی باعث شد تیم سایپا اولین قهرمانی خود را در چهارچوب مسابقات لیگ برتر ایران بدست بیاورد. پس از قهرمانی با تیم سایپا شهریار فوتبال چهار گوشه مستطیل سبز را بوسید و از فوتبال خداحافظی کرد.

دوران مربیگری

دوران مربیگری علی دایی

اسفند سال ۱۳۸۶ علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال انتخاب شد. اما شهریار فوتبال برخلاف انتظارات مردم پیش رفت و نتوانست به موفقیت های زیادی به عنوان سرمربی در تیم ملی برسد. سر انجام او در ۹ فروردین ماه سال ۱۳۸۸ بنا به درخواست مردم از سرمربیگری تیم ملی ایران کنار کشید.

اما این پایان علی دایی نبود او در ۷ دی سال ۱۳۸۸ به عنوان جانشین کرانچار سرمربی تیم پرسپولیس انتخاب شد. ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ پس از ۵ باخت پیاپی، وی از سمت خود کناره‌گیری کرد اما مدیر عامل باشگاه پرسپولیس نپذیرفت و علی دایی را از تصمیم خود منصرف کرد.

او با اینکه در ۳۱ خرداد سال ۱۳۹۰ تیم پرسپولیس را در جام حذفی به قهرمانی رساند از پرسپولیس رفت و جای خود را به حمید استیلی داد و سپس همان سال با تیم راه آهن به توافق رسید و قرارداد ۲ ساله امضا کرد.

دایی اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مجددا با تیم پرسپولیس به توافق رسید و سکان هدایت این تیم را به دست گرفت. اما این بار شانس با او یار نبود و او نتوانست تیم پرسپولیس را به جایگاهی که انتظار میرود برساند. او در سال ۱۳۹۲ – ۱۳۹۳ در حالی که پرسپولیس در جایگاه چهاردهم لیگ برتر بود از سرمربیگری این تیم کنار کشید و جای خود را به حمید درخشان داد.

علی دایی در تیرماه ۱۳۹۴سرمربی صبای قم و در تیر ماه ۱۳۹۵ سرمربی نفت تهران و سپس سایپا البرز شد.

زندگی شخصی علی دایی

زندگی شخصی علی دایی

علی دایی در سال ۱۳۸۱ پدر خود را از دست داد و دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۳ با مونا فرخ آذری ازدواج کرد.

علی دایی در ارتباط با چگونگی آشناییش با همسرش میگویید: همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما بود، مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران می باشد. 

سال ۱۳۸۸ علی دایی صاحب یک فرزند دختر شد او نام دختر خود را نورا گذاشت. ثروت خالص دایی به طور دقیق مشخص نیست اما چیزی که نمایان است کارهای خیر او در عرصه ملی برای کمک به مردم است.

افتخارات علی دایی

  • حضور در جام جهانی در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۶
  • سه بار حضور در جام‌ ملت‌های آسیا و کسب یک عنوان سومی در سال ۱۹۹۶
  • قهرمانی در بوندس لیگا ۱۹۹۹
  • سرمربی فوتبال ایران در سال ۱۳۸۶
  • قهرمانی در لیگ برتر ایران با تیم سایپا به عنوان بازیکن و مربی سال ۱۳۸۶
  • جام حذفی آلمان بایرن مونیخ ۱۹۹۹
  • قهرمانی با باشگاه‌ پرسپولیس ۱۳۷۵
  • جام حذفی ایران صبا باتری ۱۳۸۵
  • بهتریان بازیکن آسیا ۱۹۹۹
  • قهرمانی با نفت تهران در جام حذفی ۱۳۹۵

همچنین علی دایی تا قبل از سال ۲۰۲۱ با ۱۰۹ گل زده در ۱۴۹ بازی، رکورد بیشترین گل ملی زده شده در فوتبال مردان جهان را دارا بود. در سال ۲۰۲۱ رکورد او توسط کریستیانو رونالدو شکسته شد اما رونالدو با بازی های ملی بیشتر موفق به شکستن رکورد دایی شد.

نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone