ورود / ثبت نام

مارک زاکربرگ کیست؟ بیوگرافی کامل + عکس

مارک زاکربرگ کیست؟ بیوگرافی کامل به همراه ویدیو تصویری

تاریخ انتشار: 3 خرداد 1400

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) با نام کامل مارک الیوت زاکربرگ (mark elliot zuckerberg) در ۱۴ مه سال ۱۹۸۴ (۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۶۳) در نیویورک آمریکا متولد شده است.

مارک زاکربرگ جوان‌ ترین میلیاردر جهان، مؤسس و بنیان‌ گذار بزرگ‌ ترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیسبوک است، مارک زاکربرگ در خوابگاه دانشجویی دانشگاه هاروارد فیسبوک را راه اندازی کرد.

در سال دوم تحصیل خود، دانشگاه هاروارد را ترک کرد تا تمرکز بیشتری بر روی وبسایت خود بگذارد، این کار اون باعث شد تا در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تعداد کاربران فیسبوک به ۲ میلیارد نفر برسد.

در این بخش از سایت انگیزشی جادوی باور قصد داریم زندگینامه مارک زاکربرگ را به طور کامل شرح دهیم.

تولد مارک زاکربرگ 

تولد مارک زاکربرگ 

مارک زاکربرگ در سال ۱۹۸۴ در شهر وایت پلینز در نیویورک، در یک خانواده مرفه و تحصیل کرده به دنیا آمد، او دوران کودکی خود را در دهکده ای نزدیک به دابس فری سپری کرد.

پدر زاکربرگ، ادوارد زاکربرگ یک دندانپزشکی و مادر او کارن یک روانپزشک بود، کارن پس از تولد فرزند چهارم خود ترجیح داد به جای کار در مطب، در خانه بماند و کارهای خانه را انجام دهد و زمانش را صرف تربیت و رشد کودکانش کند.

مارک زاکربرگ اصالتاً بلغاری و آمریکایی است نام او از نام پدربزرگش “مارکو” الهام گرفته شده است. مارک کوچکترین فرزند خانواده است او ۳ خواهر بزرگتر از خود با نام های رندی، دانا و امیل دارد.

مارک در همان دوران کودکی علاقه زیادی به تکنولوژی داشت، به همین خاطر پدر او در دوران دبستانش یک کامپیوتر برای او خریداری کرد، پس از آشنایی مارک با کامپیوتر او سریع به دنبال یادگیری زبان های برنامه نویسی رفت، علاقه بیش از حد او باعث شد تا پدر مارک مجبور شود یک مدرس زبان برنامه نویسی به نام دیوید نیومن استخدام کند تا مارک بتواند زبان های برنامه نویسی را اصولی بیاموزد.

پیشرفت و یادگیری او آنقدر سریع بود که او هنگامی که تنها ۱۲ سال داشت توانست با زبان آتاری بیسیک (Atari BASIC) یک پیام رسان به نام زاکنت (Zucknet) با کارایی بالا برای پدرش بنویسد، پدر مارک از این برنامه در مطب دندانپزشکی اش استفاده میکرد، تا منشی اش بتواند او را از یک بیمار جدید بدون اینکه نیاز باشد فریاد بزند، آگاه کند.

مارک به همراه دوستانش فقط برای سرگرمی، بازی های کامپیوتری زیادی ایجاد کردند. او میگوید: در دوران کودکی اش، دوستانش ایده های زیادی به او میداند و او نیز به کمک این ایده ها بازی های مختلفی میساخت.

نوجوانی مارک زاکربرگ 

نوجوانی مارک زاکربرگ 

مارک زاکربرگ بعدها در آکادمی فیلیپس اکستر در نیوهمپشایر که برای جوانان تیزهوش بود رفت و در آنجا تحصیل کرد. در آنجا او در شمشیربازی استعداد نشان داد و کاپیتان تیم مدرسه شد. او همچنین در ادبیات برتری داشت و دیپلم ادبیات را کسب کرد.

با این حال مارک زاکربرگ مجذوب کامپیوتر باقی ماند و به کار بر روی توسعه برنامه های جدیدش ادامه داد. او در حالی که هنوز در دبیرستان بود، نسخه اولیه ای از نرم افزار موسیقی پاندورا (Pandora) را خلق کرد که آن را سیناپس (Synapse) نامید.

چندین شرکت از جمله AOL و مایکروسافت، ابراز علاقه به خرید نرم افزار، و استخدام مارک زاکربرگ قبل از فارغ التحصیلی کردند. اما مارک تمامی پیشنهادها را رد کرد.

مارک زاکربرگ در هاروارد

مارک زاکربرگ در هاروارد

مارک زاکربرگ پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان فیلیپس اکستر در سال ۲۰۰۲ در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. مارک پس از سال دوم تحصیل، دانشگاه را رها کرد تا تمرکز بیشتری بر روی شرکت جدیدش یعنی فیس بوک (facebook) بگذارد.

در سال دوم دانشگاه او بخاطر مهارت خود در برنامه نویسی، بین دانشجویان بسیار محبوب بود، در آن زمان بود که او برنامه ای به نام (Course Match) ساخت که به دانشجویان کمک میکرد تا کلاس های خود را بر اساس، انتخاب های دانشجویان قبلی انتخاب کنند.

او همچنین فیس مچ (face mash) را اختراع کرد که تصاویر دو دانشجو را مقایسه می کرد و به کاربران اجازه می داد که رای بدهند که کدام یک از دانسجویان جذاب تر هستند. این برنامه به شدت محبوب شد، اما بعدها پس از نامناسب تلقی شدن توسط دانشگاه تعطیل شد.

 مارک بر اساس پروژه های قبلی خود، به کمک سه نفر از دانشجویان (دیویا نارندرا، و دوقلوهای کامرون و تایلر وینکلوس) بر روی ایده ای برای ساخت یک شبکه اجتماعی به نام هاروارد کانکشن کار میکرد. این سایت برای استفاده از اطلاعات شبکه های دانشجویی هاروارد به منظور ایجاد یک سایت دوستیابی برای نخبگان هاروارد طراحی شده بود.

اما کمی بعد مارک زاکربرگ برای کار در سایت شبکه های اجتماعی خودش، یعنی فیس بوک، از این پروژ و از دانشگاه انصراف داد.

ظهور فیسبوک

ظهور فیسبوک

مارک زاکربرگ و دوستانش داستین موسکوویتز (Dustin Moskovitz)، کریس هیوز (Chris Hughes) و آردو سیورین (Eduardo Saverin) فیس بوک را ایجاد کردند، سایتی که به کاربران اجازه می داد پروفایل های خود را ایجاد کنند، عکس آپلود کنند و با دیگر کاربران ارتباط برقرار کنند.

 فیسبوک تا ژوئن سال ۲۰۰۴ (خرداد سال ۱۳۸۳) در یکی از اتاق های خوابگاه دانشگاهی هاروارد اداره میشد.

در آن سال مارک زاکربرگ از کالج انصراف داد و شرکت را به پالو آلتو در کالیفرنیا منتقل کرد. تا پایان سال ۲۰۰۴ فیس بوک ۱ میلیون کاربر داشت.

در سال ۲۰۰۵، شرکت فیسبوک با سرمایه گذاران بسیار زیادی مواجه شد که تمامی آنها حاضر بودند ریسک کنند و بر روی فیسبوک شرکت تازه تاسیس زاکربرگ سرمایه گذارای میلیون دلاری کنند. در اخر شرکت اکسل پاتنرز (accel partners) ۱۲٫۷ میلیون دلار بر روی فیسبوک، سرمایه گذاری کرد که در آن زمان اکثر کاربرانش را دانشجویان تشکیل میداند.

پس از مدتی زاکربرگ قسمتی را برای ثبت کالج ها، دبیرستان ها و مدارس بین المللی کاربرانش اختصاص داد و عضویت سایت را تا دسامبر ۲۰۰۵ به بیش از ۵٫۵ میلیون کاربر افزایش داد.

پس از مدتی فیسبوک توجه شرکت های مختلف به خود جلب کرد به همین دلیل درخواست های زیادی برای خرید فیسبوک به مارک زاکربرگ شد. زاکربرگ که قصد فروش فیسبوک را نداشت، پیشنهادهای شرکت هایی مانند یاهو و شبکه های ام تی وی را رد کرد. در عوض، او تمرکز بیشتری را بر روی گسترش سایت خود گزاشت.

شکایت از فیسبوک (دادگاه مارک زاکربرگ)

هنگامی که همه چیز برای مارک زاکربرگ به خوبی پیش میرفت در سال ۲۰۰۶، او با اولین مانع بزرگ خود مواجه شد:

سازندگان هاروارد کانکشن ادعا کردند که زاکربرگ ایده آن ها را دزدیده است و اصرار داشتند که زاکربرگ باید تمامی هزینه های ضرر و زیان آنها را به طور کامل بپردازد.

زاکربرگ در دادگاه بسیار مصمم بود که ایده های این دو شبکه اجتماعی بر اساس دو نکته بسیار متفاوت از هم هستند. پس از اینکه دادگاه سوابق زاکربرگ را جستجو کرد، مشخص شد که این احتمال وجود دارد که مارک زاکربرگ ممکن است عمداً پس از چندماه کار بر روی پروژه هاروارد کانکشن کنار رفته و به کمک اطلاعاتی که از این شبکه اجتماعی داشته فیسبوک را گسترش داده است.

زاکربرگ حاضر شد برای حل‌ و فصل ماجرای دادگاه، مبلغ ۴۵ میلیون دلار (۲۰ میلیون دلار نقد و باقی آن از سهام فیس‌بوک) به هاروارد کانکشن که حالا کانکت یو نام داشت بپردازد و به‌ این‌ت رتیب این پرونده را ببندد.

اینستاگرام و واتس اپ

پس از فیسبوک این بار مارک زاکربرگ تصمیم گرفت شبکه های اجتماعی دیگری را راه اندازی کند که بتواند زیر سایه فیسبوک آنها را گسترش دهد.

در سال ۲۰۱۲ او اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی بزرگ در زمینه اشتراک گداری عکس بود را خریداری کرد اینستاگرام تا تاریخ ۱۴ ژوییه سال ۲۰۱۲ یعنی دقیقا تا یک روز قبل از زمانی که مارک زاکربرگ آن را خریداری کرد ۱۴ کارمند داشت و این شبکه اجتماعی در شیب کاهش کاربر قرار داشت.

در آن زمان اینستاگرام فقط قابل نصب بر روی سیستم عامل IOS بود.

در اکتبر ۲۰۱۴، مارک زاکربرگ پروژه واتس‌ اپ را به مبلغ ۲۲ میلیارد دلار خریداری کرد که ۵.۹۴ میلیارد دلار آن را نقد پرداخت کرد و مابقی آن را از سهام فیسوک پرداخت کرد. واتساپ یک اپلیکیشن مسنجر پیام رسان است که در سال ۲۰۰۹ توسط یان کوم و برایان اکتون راه‌اندازی شده است.

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

زندگی شخصی مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) با پریسیلا چان (Priscilla Chan‎) آشنا شد. پریسیلا چان متولد بوستون آمریکا بود و پدر و مادرش از پناهندگان ویتنامی–چینی بودند.

پریسیلا چان اولین نفری بود که در فیس‎بوک ثبت نام کرد، مارک زاکربرگ با پریسیلا چان در ۱۹ می سال ۲۰۱۲ (۲۹ اردبیهشت سال ۱۳۸۱) در پالوآلتوی کالیفرنیا ازدواج کردند.

در دسامبر سال ۲۰۱۵ (آذر سال ۱۳۹۴) آن‌ها اعلام کردند که صاحب دختری به نام ماکسیما چان زاکربرگ شده‌اند.

برخی از رکوردهای مالی مارک زاکربرگ در مجله فوربس:

  • پنجمین فرد میلیاردر جهان ۲۰۲۱
  • سومین رهبر نوآورانه ۲۰۱۹
  • ثروتمندترین فرد در ایالت ۲۰۱۹
  • سیزدهمین فرد قدرتمند جهان ۲۰۱۸
  • سومین فرد ثروتمندترین در فناوری ۲۰۱۷
  • ثروتمندترین کارآفرینان زیر ۴۰ سال
  • ثروتمندترین فرد در ۵۰ شهر بزرگ آمریکا ۲۰۱۶

 


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone