25 درصد تخفیف خرید اشتراک به مناسبت میلاد رسول اکرم، کد تخفیف: milad

ورود / ثبت نام

چاکرا چیست

چاکرا چیست

تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

در این مقاله سایت موفقیت جادوی باور درباره اینکه چاکرا چیست چاکراها و چگونگی کارکرد چاکراهای بدن  توضیح خواهیم داد .

 هفت چاکرا در بدن ما وجود دارد ، مولادارا ، سوآدیستانه ، مانیپورا ، آناهاتا ، ویشوددا ، آجنا و ساهاسارارا. هر روز در ناوراتری یک چاکرای خاص بیدار می شود که از آن انرژی می گیریم.
 اگر ما این انرژی را به درستی مدیریت کنیم ، می توان به راحتی به موفقیت فوق العاده ای نیز دست یافت.
 به طور معمول ، تمام انرژی ما در چاکرای مولادارا (بالای اندام های حسی) است. یوگی ها انرژی خود را در مولادارا از طریق مدیتیشن در طول ناوراتری به صحراترار می آورند.
 با کنترل و توجه نفس می توان این انرژی را به سمت بالا کشید. وقتی انرژی را یکی یکی بالا می بریم ، تغییرات معجزه آسایی در شخصیت ما ظاهر می شود. 

 
چاکراها در قسمت های مختلف بدن قرار دارند که کارشان تنظیم و ایجاد تعادل در بدن است اگر تعادل قسمتی از بین برود چاکرای مخصوص آن به مشکل بر می خورد و ایجاد اختلالات روحی و جسمی را به وجود می آورد در این زمان بدن نیاز به پاکسازی پیدا می کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات دیگری را در مورد چاکرا به دست آورید.

 چاکراهای اصلی بدن که شامل ۷ چاکرا میباشد ، ارگانهایی را کنترل می‌کنند و طبعاً مسئول شکل‌گیری اخلاق و رفتارهای ما و همچنین مقاومتهای ما در برابر بیماریها یا موارد اخلاقی یا ضعف ما در قبال سایر بیماریها و سایر خصوصیات اخلاقی می‌باشد

چاکرا چیست؟

چاکرا چیست؟

 

چاکرا ها مراکز انرژی بدن هستند که انرژی مثبت و منفی را به خود جذب می کنند و باعث تقویت و یا دگرگونی این مراکز انرژی می شوند. این مراکز انرژی، مراکز هفتگانه قدرتمندی هستند که در ستون فقرات در کالبد اثیری قرار دارند. و رابط بین روح و جسم هستند. کلمه چاکرا به معنی چرخ می باشد.

چاکراها همیشه در حال چرخش هستند و انرژی حیات یا پراناها را جذب خود می کنند و این انرژی از میان شبکه‌ای از مجرا‌های باریک به نام نادی در سراسر بدن حرکت می کنند و جریان می یابند. چاکرا‌ها روی نادی اصلی قرار دارند لازم به ذکر است که بدانیم در حدود ۷۲۰۰۰ نادی در کالبد انسان وجود دارد.

همان طور که گفتیم بدن دارای انرژی مثبت و منفی است، سمت راست بدن شامل انرژی مثبت و سمت چپ بدن شامل انرژی منفی می باشد. این انرژی ها در مسیر چرخشی چاکراها قرار می گیرند و بر آنها تاثیر می گذارند. هر یک از چاکراها رنگ مخصوص به خود را دارند و به صورت مارپیچ از مرکز آن به بیرون در حرکت هستند.

 

فعال سازی و پاکسازی چاکرا

 

چاکراها به دو دسته تقسیم می شوند: چاکراهای اصلی و چاکراهای فرعی

لازم به ذکر است که هر گونه عصبانیت و خشم، غم و غصه فراوان، ترسها و نگرانیها، استرس و اضطرابها باعث بسته شدن چاراها می شوند و بسته شدن آنها نیز سبب انواع بیماری های جسمی و روحی می شود. و تعادل و توازن انرژی ها را در بدن مختل می کند. بنابراین هر گاه که احساس کردید یکی از چاکراهای شما بسته شده است بر صدد پاکسازی آن بپردازید تا دچار مشکلاتی جدی تری نشوید.

وظایف چاکراها

وظایف چاکراها

کنترل و توزیع پرانا و انرژی حیات، جذب، گوارش در بدن بر عهده چاکراها است. تنظیم غده درون‌ریز به وسیله بعضی از چاکرا‌های اصلی ایجاد می‌شوند و انرژی می‌گیرند. کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند.  تعداد زیادی از ترسها و نگرانی ها و تلخی ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکرا‌ها هستند. بعضی از چاکرا‌ها مراکز استعداد‌های روانی هستند.

فعال‌سازی چاکرا‌های خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعداد‌های روانی خاص شود. برای مثال چاکرا‌های کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن‌ترین چاکرا‌ها هستند. با فعال کردن چاکرا‌هایی که در مرکز کف دست‌ها قرار دارند فرد می‌تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی‌های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می‌شود.

چاکراهای اصلی

چاکراهای اصلی

تصویر بالا موقعیت ۷ چاکرا اصلی را مشخص میکند

چاکراها به‌طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند، باعث تعادل آنها می شوند و به آن‌ها انرژی می‌دهند. چاکراهای اصلی انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی بدن تأمین می‌کنند.

۱ –  چاکرای اول یا چاکرای ریشه: در پایین ستون فقرات قرار دارد.

Root chakra

 

چاکرای ریشه یا چاکرای تکیه گاه ، که پایه ستون فقرات است، و محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است.

طیف رنگیِ این چاکرا قرمز است که نشانه نیروی جسمانی، قدرت و زندگی است. و جایگاه آن بین مقعد و دستگاه تناسلی قرار دارد.

غدد مرتبط: فوق کلیوی (که آدرنالین تولید می‌کند)

رنگ: قرمز تند

عطر: درخت سدر – درخت میخک

عضو وابسته: مقعد، پروستات، استخوانها، دندانها، ناخن، پا، روده.

شکل: نیلوفر چهار پر

کار کرد درست این چاکراه باعث ایجاد:  توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان درست، امنیت، بقا، ایمان، ارتباط، پول، خانه و به طور کلی موارد مادی را در بر می گیرد. و همچنین نوع احساس بودنش بر روی کره خاکی را موجب می شود.

روش پاکسازی این چاکرا: ناراحتی ها و نگرانی های مادی را کنار بگذارید خودتان را رها کنید پول و ثروت به زندگی می آید. با مردم اجتماع روابط دوستانه ایجاد کنید. و از هر گونه کینه دوری کنید.

۲ –  چاکرای دوم یا چاکرای خاجی 

Sacred chakra

رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی که این رنگ علامت انرژی است.

توازن چاکرای خاجی باعث رفع خشم و کنترل بر خویشتن و قدرت ارتباطی می شود، و تعادل را ایجاد می کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را تنظیم می نماید.

جایگاه این چاکرا انتهای ستون فقرات ۱ تا ۱۲ اینچ زیر استخوان خارجی است.

از وظایف مهم این چاکراه می توان به تولید مثل اشاره کرد.

غدد مرتبط: پروستات، گناد‌ها

عطر: چوب صندل

عضو وابسته: اعضای تکثیر شونده، کلیه‌ها، مثانه‌ها،مایعات بدن.

شکل: نیلوفر شش پر

این چاکرا نیازهای جسمانی و تمامی احساسات شخص از جمله مسائل جنسی را شامل می شود اینکه جسم چگونه خوشحال و شاد می شود و چه نیازهایی دارد.

روش پاکسازی چاکرای خاجی

 

احساسات منفی و مخرب را از بین ببرید. هر کمکی از دستتان بر می آید برای دیگران انجام دهید خشم و دودلی را کنار بگذارید و خودتان را ببخشید. عادت های بد و ناپسند را کنار بگذارید مثل پرش افکار به سمت چیزهای منفی ترک سیگار و ….

۳ – چاکرای سوم با نام چاکرای شبکه خورشیدی

 

Solar Chakra

 

این چاکرا به شبکه عصبی زیر معده نیز معروف است. جایگاه این چاکرا بالاتر از ناف و پشت شکم قرار دارد. و رنگ آن زرد است.

توازن این چاکراه باعث ایجاد تعادل در روی اعصاب، کیسه صفرا و  کبد، طحال، می کند و کنترل‌کننده چاقی است و مرض قند و یبوست را درمان می کند. و باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

غدد مرتبط: پانکراس

عطر:اسطو خودوس

شکل: نیلوفر ده پر

چاکرای خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود می‌گویند مرتبط است.

برای ایجاد تعادل و توازن در چاکرای خورشیدی باید حالت تهاجمی و عصبی و پرخاش را در خود از بین ببرید و دلایل حساسیت خود را شناسایی کنید یا می توان گفت به نوعی خودشناسی کنید و آنها را  از بین ببرید و تلاش کنید برای شخص خودتان و همین طور دیگران احساس احترام داشته باشید. و به خودتان برای ایجاد اعتماد به نفس اعتماد و باور داشته باشید.

۴ – چاکرای چهارم یا  چاکرای قلب است

Heart Chakra

به رنگ سبز و جایگاه آن در پشت و بین دو کتف و بالاتر از قلب قرار دارد.

غدد مرتبط با آن: تیموس است.

وظیفه این چاکراه ایجاد عشق و علاقه است.

عضوهای وابسته آن: گردش خون، حفره شکم، قلب، قفسه سینه، پوست هستند.

شکل: نیلوفر دوازده پر

پر کاری چاکرای قلب باعث ایجاد عشق بی حد و حساب و احساس مالکیت داشتن است و همیشه طلبکار و بد اخلاق را موجب می شود.

کم کاری چاکرای قلب باعث ایجاد افسوس برای خود و وحشت زدگی می شود. عذاب وجدان و بی تفاوتی نیز مربوط به کم کار بودن چاکرای قلب است.

روش پاکسازی چاکرای قلب

 

احساسات خود را مخفی نکنید و آنها را نشان دهید خودتان را بی قید شرط دوست بدارید و دیگران را نیز همین گونه که هستند بپذیرید در روابط احساسی برخورد نکنید و سعی کنید در یک رابطه به خودتان و خواسته هایتان هم فکر کنید و بها دهید.

۵ – چاکرای پنجم یا چاکرای گلو

Throat chakra

جایگاه آن پائین و پشت مهره گردن، بین گودی گلو و حنجره قرار دارد. و به رنگ آبی است.

غده مرتبط: تیروئید است.

عطر: گل سرخ

وظیفه این چاکرا: بیان و صحبت کردن است.

عضو های وابسته: بازو‌ها، گردن، گلو، فک و  را کنترل می‌کند و به عصب‌های بازویی یا گردنی مرتبط است.

شکل: نیلوفر شانزده پر

پر کار بودن چاکرای گلو باعث خواهد می شود تا به هیچ حرفی گوش نکنید، چون مدام در حال حرف و صحبت کردن هستید.

کم کاری چاکرای گلو باعث می شود تا از شنیدن و دریافتن حقیقت احساس خطر و نگرانی کنید و در زمان هایی که احتیاج است حرف دلتان را به دیگران نگویید. در حقیقت کمرو می شود و دیگر قادر به مطرح کردن خودتان در هیچ زمینه ای نخواهید بود.

روش پاکسازی چاکرای گلو:

سعی کنید احساسات خود را بروز دهید اما مدام حرف نزنید بلکه به دیگران هم گوش دهید حقیقت را بگویید حتی اگر به ضرر شما باشد به احساس درونی خود دقت کنید و سپس آن را عنوان کنید و به خود اطمینان داشته باشید.

۶ – چاکرای ششم یا چاکرای چشم سوم

Third eye chakra

 

چاکرای پیشانی یا چاکرای چشم سوم (آجنا) یکی از مهمترین هفت چاکرای بدن است. به رنگ آبی نیلی است و جایگاه آن  بین دو ابرو، به پهنای یک بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر است.

غدد مرتبط این چاکرا: هیپوفیز صنوبری است.

وظیفه چاکراه چشم سوم: ایجاد دانش هستی است.

عضو وابسته آن: صورت، چشم، گوش، بینی می باشد.

پر کار بودن چاکرای آجنا به از دست دادن عدم اقتدار کافی، واقع بینی، غرور کاذب، انحصار طلب شدن و متعصب شدن منجر خواهد شد.

کم کاری چاکرای آجنا به مواردی مثل بی ثباتی، ترسوبودن و … می انجامد.

روش پاکسازی چاکرای چشم سوم: مراقبه کنید به تنفس خود دقت کنید آرامش درونی خود را حفظ کنید به دیگران احترام بگذارید و به شهودتان اعتماد کنید و آنچه را که دوست دارید ابراز کنید.

۷ – چاکرای هفتم یا تاج Sahasrara

Sahasrara

 

 

چاکرای تاج یا چاکرای فرق سر است. جایگاه آن در وسط سر و مغز قرار گرفته است. و رنگ آن بنفش است.

غدد مرتبط با این چاکرا: صنوبری و مخاطی هستند.

عضو وابسته: مغز و مخچه است.

پر کار بودن چاکرای تاج سبب می شود تا به افسردگی و نا امیدی برسید و لذتها و خوشی ها را نبینید و از آنها بهره ای نبرید.

کم کار بودن چاکرای تاج سبب می شود تا منزوی و گوشه گیر شوید.

پاکسازی چاکرای تاج: در لحظه زندگی کنید و از اطراف خود لذت ببرید شکر گذار باشید. آگاهی و درک خود را از دنیای درونتان بالا ببرید. تا دنیای بیرونی تان هم مثبت شود. مراقبه و یوگا انجام دهید. به معنویات بپردازید تا اعتماد و اطمینانتان به جهان زیادتر شود.

چاکراهای فرعی

چاکرا‌های فرعی بسیار کوچک هستند، و بخش‌های کم اهمیت‌ تر بدن را کنترل می‌کنند همچنین به آن‌ها انرژی می‌دهند. قطر این چاکراها یک تا دو اینچ است. چاکراهای فرعی در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند.

این چاکرا‌ها به دو روش غده درون‌ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند.

کلام آخر:

همان طور که شرح داده شد چاکراها مراکز انرژی بسیار با اهمیت در بدن هستند که اگر توازن و تعادل در آنها وجود نداشته باشد زندگی را دچار اختلال می کند.
و مشکلات جسمی و روحی از جمله: ترسها و نگرانیها، افسردگی و دردهای بدن و انواع بیماری هاو… را شامل می شود. به پاکسازی چاکراها بسیار اهمیت دهید یکی از روشهایی که می توانید خیلی مطمئن این کار را انجام دهید مراقبه و مدیتیشن است.

چون در مراقبه ذهن و جسم خود را آرام می کنید و فقط به تنفس توجه می کنید از پرش افکار منفی جلوگیری می کنید و به مرور زمان مثبت اندیشی یک عادت پسندیده می شود.

برای پاکسازی و فعال سازی چاکراها از قسمت پایین بدن شروع و سپس به قسمت بالایی بیایید و توجه داشته باشید که هیچ گونه فشار و یا سرعتی در پاکسازی نباید صورت گیرد چون نتیجه عکس دارد انرژی را آرام وارد بدن کنید و کاملا در آرامش باشید.

جالب است در آخر بدانید پرانا یا انرژی حیات به کالبد اولیه انسان نفوذ می کند پس یقینا خودش میتواند کم کم و آهسته آهسته به کالبد های بعدی نیز نفوذ کرده و آن ها را فعال سازد.

 


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

8 پاسخ به “چاکرا چیست”

 1. سلام گفت:

  ممنونم امیدوارم همیشه سربلند و موفق باشید

 2. زارعی گفت:

  سلام.مطالب خوب وآموزنده ای بود.ممنون از زحماتتان.

 3. حسین گفت:

  درودبرشما.بسیارسپاسگزارم ازاطلاعاتی که درموردچاکراهاداده اید.اگربرای پاکسازی چاکراههااطلاعات بیشتری بدهیدممنون.باسپاس اززحمات شمابزرگواران

 4. علی.ب گفت:

  سلام. مطالبی که در زمینه چاکراها منتشر کردید واقعا فوق العاده و جذاب و عالی بودند. من شخصا مطالعاتی در زمینه های مختلف دنیای انرژیکی داشتم‌ ولی در مورد چاکراها مطالب به صورت‌پزاکنده هستند و اینجوری کامل توصیحات ندارند. واقعا ازتون‌سپاسگزارم.

 5. جواهر گفت:

  سلام
  ممنون مطلب جالبی بود، نظر شما درباره تاثیر استفاده از انرژی سنگ ها در برقراری تعادل چاکرا های بدن چیه؟ ما اطلاعاتی در این زمینه گرآوری و ارائه کردیم، ممنون میشم نظرتون رو بیان کنید.

 6. مقاله در مورد گفت:

  مقاله در مورد چاکرا بسیار کامل و شفاف بود. لطفا مقاله در مورد چاکرا بیشتر بذارین.
  آیا میشه فقط یک چاکرا رو پاکسازی کرد یا باید همه چاکراها همزمان پاکسازی بشن؟
  باسپاس

 7. Peyman گفت:

  سلام دوست من برای پاکسازی چاکرا میتونید به سایت زیر مراجعه کنید
  https://metaraz.ir

 8. SAMI گفت:

  مطالب خوبی بود.متشکرم بابت زحمت شما.
  سلام خسته نباشید ببخشید برای متعادل سازی چاکرا ها دوره ای ندارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone