فن بیان و تمرینات زیبا سخن گفتن

فن بیان و تمرینات زیبا سخن گفتن

نویسنده : جادوی باور

آخرین به روز رسانی : ۱۳۹۸/۰۶/۲۳

بازدید : 1,662

تعداد نظرات :بدون نظر


در این بخش از سایت جادوی باور درباره فن بیان و اینکه چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم تا بتوانیم در روابط و سخنرانی های گروهی رسمی و حتی دوستانه […]


مشخصات محتوا

نام مربی:جادوی باور
موضوع:فن بیان و تمرینات زیبا سخن گفتن
زبان:فارسی
فرمت محتوا:PDF

توضیحات

در این بخش از سایت جادوی باور درباره فن بیان و اینکه چگونه فن بیان خوبی داشته باشیم تا بتوانیم در روابط و سخنرانی های گروهی رسمی و حتی دوستانه تاثیر گذار باشیم با ما همراه باشید.

اگر فرد درونگرایی هستید ، داشتن مهارت صحبت و فن بیان می تواند کاری سخت برای شما باشد. با این حال کمی تمرین می تواند به شما کمک کند که به یک سخنران فوق العاده در محیط های اجتماعی تبدیل شوید ، همچنین تنها با چند نکات ساده می توانید مهارت فن بیان خود را افزایش دهید.

راهکارهایی برای تقویت فن بیان

 

راهکارهایی برای تقویت فن بیان

استرس زیاد ناشی از ترس از صحبت کردن در ملاء عام ناشی از عدم داشتن فن بیان قوی است.

⦁ در درجه اول بیاموزید مخاطبان شما چه کسانی هستند و درباره آنها اطلاعات جمع آوری کنید.
سعی کنید بتوانید به تعداد مخاطب ، سن ، جنسیت ، تحصیلات (تجربه و سطح اقتصادی و اجتماعی) و دین آنها اطلاع داشته باشید.
پر کردن این خلاء ها به شما کمک می کند تا سخنرانی و اعتماد به نفس خوبی پیدا کنید زیرا همانطور که می دانید نوع مخاطب بر نحوه فن بیان شما تأثیر خواهد گذاشت.
⦁ چشم انداز خود را تغییر دهید. افکار منفی مرتبط با سخنرانی مانع از توانایی شما در ارائه گفتار و فن بیان تان می شود بنابراین به جای این که اجازه دهید افکار منفی بر شما غالب شود ، آن ها را به افکار مثبت تبدیل کنید و اعتماد به نفس داشته باشید تا مخاطب به بیان شما به صورت مثبت پاسخ دهد.
اگر احساس عصبی بودن می کنید ،داشتن چنین افکاری باعث تغییر در صدا و زبان بدن شما می شود.
پس یادتان باشد که مثبت فکر کنید. افکار مثبت شما را هیجان زده می کند و به شما امکان آرامش و اطمینان می دهد.

⦁ یاد بگیرید که با سکوت کنار بیایید. سکوت می تواند احساس ناخوشایندی به شما دهد ، به خصوص زمانی که در مقابل بسیاری از افرادی که به شما خیره شده اند و منتظر هستند که چیزی بگویید، ایستاده اید.
در این وضعیت سکوت فرصتی برای نفس کشیدن و جمع آوری افکار شما است.

یادگیری احساس سکوت در شما احساس آرامش به وجود می آورد تا بهتر بتوانید بیان خود را ابراز کنید. از سکوت استفاده کنید تا متوجه تنفس های خود شوید و آرامش تانرا دوباره حفظ کنید. در حقیقت سکوت در سخنرانی و گفتار شما نقش بسزایی دارد.

حضور پر انررژی در صحنه . با اطمینان،مهربان ،مشتاق و پرانرژی  در صحنه سخنرانی حاضر شوید .دوستی و مهربانی را می توان به سادگی با لبخند زدن به مخاطبان خود منتقل کرد و زمانی که گفتار شما با اعتماد به نفس به مخاطب بیان شود برای مخاطب بیش تر جذاب می شود.

کنترل صدا در سخنوری

کنترل صدا در سخنوری

 

کنترل صدا .صدای شما مهمترین ابزاری است که در فن بیان باید از آن استفاده کنید . بنابراین کیفیت صدای خود را از طریق  تنفس دیافراگمی بهبود بخشید یعنی به جای دم و بازدم از سینه ، از دیافراگم خود تنفس کنید. 

خوانندگان حرفه ای به این طریق نفس می کشند تا صدای خوب و بدون بمی داشته باشند. انجام این کار باعث کاهش احساس اضطراب گفتاری می شود و در نتیجه به شما امکان می دهد در جنبه های زیر صدای خود را بهتر کنترل کنید:

⦁ تن صدا (کیفیت)
⦁ حجم صدا

 

 

نکته :

برای اجرای تنفس دیافراگم ، باید روی زمین دراز بکشید و با قرار دادن یک دست روی شکم خود به آرامی نفس بکشید ، سعی کنید شکم خود را بالا و پایین ببرید و به یاد داشته باشید که در حین صحبت کردن با دیافراگم خود نفس بکشید.

زبان بدن

همانطور که در مقاله زبان بدن هم هم توضیح دادیم ،زبان بدن خود را در هنگام سخنرانی در نظر بگیرید و به وسیله آن پیام خود را به مخاطب برسانید. ایستادن با حالت آرام و استفاده از بیان صورت تان باید با پیام شما مطابقت داشته باشد بنابراین سعی کنید ظاهری آرام و شاد داشته باشید.

روابط مخاطب.سخنرانان خوب رمز و سرهایی بیش از ایستادن در مقابل جمع و صحبت کردن دارند.
آنها ابتدا با در نظر گرفتن مخاطبان خود و تماس چشمی با انها شروع به صحبت می کنند وهمزمان با مخاطبان خود مکالمه دارند تا توجه آنها را به خود جلب کنند.تماس چشمی و لبخند زدن به معنی انتقال ارامش به مخاطبان تان است ، مراقب باشید بیش از اندازه روی چهره های منفی در جمع متمرکز نشوید تا مضرب شوید.
به یاد داشته باشید یکی از قوانین فن بیان خوب اینکه در آغاز سخنرانی چهره ای دوستانه داشته باشید.

 رشد مهارت های سخنوری

وقتی صحبت از فن بیان می شود ، صدا مهم ترین رکن است. حتی اگر صدای عالی و  زبان بدن خوبی  داشته باشید ، اما مخاطب نتواند به راحتی پیام شما را درک کند سخنران خوبی نخواهید بود.

نکاتی برای توسعه مهارت های سخنوری خوب

 رشد مهارت های سخنوری

⦁ آهسته و آگاهانه صحبت کنید
⦁ مکث بین کلمات و زمان دادن به مخاطب برای فکر کردن در مورد آنچه می گویید.
⦁ کلمات خود را با دقت بیان و تلفظ کنید
⦁ از صداهای پر کننده مانند “ام” و “آه” پرهیز کنید
⦁ برای افزایش علاقه مخاطب میزان صدای خود را تغییر دهید

آماده سازی متن سخنرانی

 

تهیه دقیق متن سخنرانی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و سبک فن بیان شما را بهبود و اثربخش تر می کند .
برای این منظور بهتر موارد زیر را در متن سخنرانی خود رعایت کنید:
مقدمه ای مشخص و جذاب برای ابتدای سخنرانی تعیین کنید.
نمای کلی از نکات اصلی ، مثال ها یا نمایش های خود را یادداشت کنید
تمرکز خود را حفظ کنید
نکات اصلی در یک سخنرانی را به پنج یا کمتر عدد محدود کنید.
برای تقویت نکات اصلی از تصاویر و مثالهای موثری استفاده کنید.

 آماده سازی متن سخنرانی 

 ارتقا مهارت های اصلی سخنوری

در ابتدای سخنرانی با افراد حاضر در جمع پنج ثانیه تماس چشمی برقرار کنید، وقتی سخنرانی می کنید ، شمرده شمرده و نه خیلی سریع صحبت کنید و سعی کنید سخنرانی خود را ضبط کرده و در ابتدا خودتان به نوع بیان تان گوش دهید تا بهتر بتوانید بر روی سخنرانی خود مسلط شوید.

آماده کردن گفتار خود. با برنامه ریزی مناسب و تمرین فنون سخنرانی استرس خود را کاهش دهید ،هرچه بیشتر آماده شوید سخنرانی موفق تری خواهید داشت.

مثلا اگرفردی درونگرا هستید ، برای سخنرانی شخصیت برون گرا بودن را باید تمرین کنید و طوری برنامه ریزی کنید که در سخنرانی تنها بر گفتار خود تمرکز داشته باشید.
در نتیجه ترس از صحبت کردن یک تجربه عادی است. با این حال ، اگر در هنگام صحبت در ملاء عام ، اضطراب شدید داشته باشید ممکن است ناشب از اختلال اضطراب اجتماعی باشد که در این صورت باید از پزشک یا روانشانس برای درمان خود کمک بگیرید.

کلاس های خصوصی فن بیان

درصورتیکه قصد دارید به صورت حرفه ای و اصولی خوب و روان صحبت کردن و سخنوری را بیاموزید میتوانید به مراکزی که درباره فن بیان آموزش تخصصی  و کلاس های حضوری گویندگی وفن بیان برگزار میکنند مراجعه کنید.

دسته بندی : محتوای رایگان موفقیت شغلی

برچسب ها: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کپی رایت 2020 جادوی باور
تمامی حقوق وب سایت متعلق به جادوی باور می باشد.
Whatsapp
phone