ورود / ثبت نام

روانشناسی موفقیت در زندگی

تاریخ انتشار: 13 خرداد 1400

در این مقاله از سایت جادوی باور قصد داریم به معرفی تکنیک های اساسی روانشناسی موفقیت بپردازیم.

روانشناسی موفقیت چیست؟

روانشناسی موفقیت چیست؟

روانشناسی موفقیت بر محور مدیریت ذهن به بررسی و تحلیل راهکارهای موجود برای دستیابی به موفقیت و پیشبرد آن می پردازد؛ مدیریت ذهن را مقدمه ی روانشناسی موفقیت معرفی می کنند.

به عبارتی دیگر عمل مدیریت ذهن سبب می‌شود فرد به موفقیت مورد نظر برسد که این امر به اطلاعات و دانش کافی افراد در حوزه و رشته های تخصصی متفاوت  نیز بستگی دارد.

از دیدگاه روانشناسی دست یابی به موفقیت در هر زمینه ای با آگاهی و علم فرد رابطه ی مستقیم دارد.

هر چقدر دانش افراد در زمینه مربوطه ارتقا یابد، ظهور موفقیت آسان تر خواهد بود. لازم به ذکر است که ارتباط داشتن متقابل با اشخاص موفق می تواند فرد را در نیل به موفقیت یاری کند زیرا فکر و انرژی مثبت آنها سبب می شود تا فرد به سمت پیشرفت و موفقیت سوق پیدا کند. برای مثال  داشتن انگیزه و هدف  برجسته ترین خصوصیت افراد موفق به حساب می آید ؛ عاملی موثر است که شوق درونی انسان را برای قدم گذاشتن در راه موفقیت بر می انگیرد و بدون آن نیز تلاش و پشتکار حاصل نمی شود. مدیریت ذهن بستر سازی موفقیت.

  اهدافتان را تعیین کنید

  اهدافتان را تعیین کنید

در وهله ی اول هر شخص باید اهداف خود را در زندگی بشناسد با به عبارت دیگر تعیین هدف کند.‌ اهداف قدرت دارند و زندگی واقعی تان را شکل می دهند. بهره گیری روانشناسی موثرترین ابزاری است که به فرد کمک می کند اهداف خویش به درستی بشناسد و ذهن خود را روی آنها تمرکز کند سپس با استفاده از متدها و راهکارهای تخصصی و منحصر به فردی که به وی پیشنهاد می‌شود در راستای وصول به موفقیت گام بردارد.

نسبت به علل انجام امور آگاه باشید

آگاهی داشتن از علت هرگونه فعالیتی که انجام می دهید لازمه ی اداره ی ذهن و افکار خویش است. هر فرد با داشتن اطلاعات کافی درمورد علل فعالیت های خود قادر خواهد بود برای خود تجزیه و تحلیل کند، ذهن خود را از افکار منفی دور و عادات اشتباه را تصحیح یا ترک کند. در این حالت فرد به راحتی تصمیم می گیرد و اقدامات و عملکرد هایش را همسو با اهداف خویش تنظیم کند. این امر موجب مدیریت درست ذهن و نیز بستر سازی موفقیت می شود.

به سوی کامیابی حرکت کنید

روانشناسی موفقیت از افراد می خواهد اندیشه خود را فراتر از عواطف و احساسات قرار دهند، ذهن خود را از بند افکار و اهداف خُرد آزاد کنند و قلمرو فکری خود را در زمینه اهداف والاتر گسترش دهند. در واقع افراد باید با آغوش باز به سوی کامیابی حرکت کنند یعنی در حین پیمودن مسیر موفقیت خود را یک فرد موفق بدانند و از منظر یک فرد کامرا به پیرامون زندگی خود نگاه کنند چرا که موفقیت در اصل ماهیت ذهنی دارد؛ اگر هرکس خواستار کامیابی است می بایست طرز نگاه خود را به فردی موفق تغییر دهد و به قدرت ذهن خود ایمان داشته باشد تا همه ی خوبی ها در مسیر زندگی اش نفوذ کند‌. در این حالت فرد به سمت اهداف موفقیت همسوتر است.

ذهن تان را به زمان حال گره بزنید

ذهن تان را به زمان حال گره بزنید

زندگی افراد تشکیل شده از سه زمان گذشته، اکنون و آینده است. ” اکنون ” تنها زمان کنش ها‌، عملکرد ها و تصمیم گیری های ما است که آینده را می سازند. بنابراین سیر در گذشته ای که غیر قابل برگشت و نیز غرق در آینده ای که هنوز نیامده چیزی جز تلف کردن وقت نیست؛ مانعی است که فرد را از مدیریت ذهن باز می دارد و عملا زندگی در لحظه را از او می گیرد.

از اتفاقات خوب گذشته به عنوان خاطره یاد کنیم و از رویدادهای ناگوارش درس بگیریم و همچون تجربه ای مفید از آن بهره ببریم. درباره آینده نیز همینطور است؛ آینده نگری باید به نحوی باشد که ما را دچار پیش بینی های نادرست منفی و اضطراب نکند. هیچ کس نمی تواند به طور کامل آینده اش را پیش بینی کند یا بر بعضی پیشامد ها کنترل داشته باشد. هنر در حال زیستن را بیاموزیم، یعنی حال را با همه احساسات و واقعیت هایش بپذیریم، ذهن را در زمان حال متمرکز کنیم یا به عبارتی دیگر ذهن خود را به زمان حال آگاه کنیم که این امر نیازمند آزاد کردن ذهن از احساسات و افکار پوچ گذشته یا آینده و نیز رهاشدن از آنها است. روش های تمرینی موجود در این زمینه که سبب کاهش استرس، تنش و نیز سلامت روان فرد می شود شامل ورزش هایی مانند یوگا، ایروبیک، مدیتیشن، پیاده روی می باشد. در این صورت ما با درک درست از زمان حاضر و کنترل ذهن، زیستن در حال را تجربه کرده و در نهایت اعمال و افکار مان در جهت رسیدن به موفقیت شکل می گیرد.

در برابر تغییر نگرش و دیدگاه انعطاف پذیر باشید


انسانها قابل تغییر هستند. هیچ پیشرفت و موفقیتی بدون تغییر طرز تفکر فرد حاصل نمی شود. بنابراین لازمه ظهور موفقیت تغییر طرز تفکر و نگرش فردی می باشد. تغییر نگرش به منظور بستر سازی برای مدیریت ذهن به انواع متفاوتی دارد که به مهمترین آنها می پردازیم:

  • به جای به کار بردن از قیود احتمالی در ذهن مثل شاید یا احتمالاً از عبارات “حتماً موفق می شوم” یا “باید موفق شوم” استفاده کنید. کنار گذاشتن احتمالات و یقین داشتن به موفقیت قطعی در ذهن، تاثیر عمیقی بر ضمیر ناخودآگاه می گذارد و فرد را به خودباوری مفید و والایی می رساند؛ در واقع با فراهم کردن اعتماد و امنیتی درونی کمک می کند تا شخص مسیر رسیدن به موفقیت را آسان تر بپیماید.
  • مفهوم شکست را به طور صحیح برای خود تفسیر کنید. بیشتر افراد شکست را بدبختی، تمام شدن همه چیز، بسته شدن همه درها و پایان یافتن مسیر می پندارند در صورتی که این تفسیر کاملا اشتباه است. شکست ها ارزشمندترین درس ها و تجارب شخصی هر فرد می باشد که همانند یک معلم باید ها و نباید ها را در مسیر زندگی می آموزد، از تکرار شکست جلوگیری کرده و مسیر موفقیت را هموارتر می کند به شرطی که به درستی به آنها عمل شود.
  • از مقایسه کردن خود با دیگران دست بکشید و به حس ششم خود اطمینان کنید.
  • هر کس باید خود را مسئول آینده خویش بداند. در واقع باید همیشه به خود یادآوری کنید که سرنوشت هر کس به دست خود او ساخته می‌شود پس مسئولیت آینده و موفقیت خود را بپذیریم. این نوع نگرش کمک می کند تا سعی کنید انتخاب ها، تصمیم گیری ها، اعمال و افکار تان هر چه دقیق تر، درست تر و منطقی تر در راستای رسیدن به موفقیت شکل بگیرند.
  • مثبت اندیش باشید و از افکار منفی بپرهیزید. خوش بینانه در عین حال واقع گرایانه به پیرامون خود نگاه کنم. بر اساس رویکرد قانون جذب که خود بحث مفصلی در این زمینه دارد؛ افکار و تصور مثبت، توجه به اتفاقات و هر آن چیز مثبتی که در زندگی تان وجود دارد و حس خوبی به شما می دهد (مثلا رویاپردازی، خواسته ها و آرزوهایتان ) سبب می شود ذهن شما در مرحله ی اول ارتعاش و انرژی مثبتی را به جهان طبیعت ارسال کند سپس طبق قانون جذب همچون آهنربایی آنها را وارد زندگی تان می کند. استفاده از قانون جذب نیازمند پیروی از اصول و تمرین در حوزه مربوطه است. نتیجه ی مورد نظری که باید حاصل شود، کسب توانایی کنترل ذهن و فکر در رسیدن به اهداف و موفقیت می باشد.

 ذهنی خلاق داشته باشید

 ذهنی خلاق داشته باشید

هر گونه پیشرفت نتیجه ی خلاقیت است. همیشه خواهان ترقی باشید زیرا باعث می‌شود فرد هنگام مواجه شدن با چالش ها و مشکلات به طرزی خلاقانه به دنبال روش حل مسئله باشد تا به هر شکلی که شده مانع را از سر راه بردارد. در این شرایط او با مدیریت خلاقانه ذهن اجازه نخواهد داد که کوچکترین یا بزرگترین اتفاق ناگواری مسیرش را به سوی موفقیت سد کند. به کار گیری قوه ی تخیل باعث مدیریت خلاقانه ذهن در زمینه حل مسئله می شود که تاثیر بسزایی در پیشبرد موفقیت دارد.

خلاصه

در این مقاله به صورت کامل به مفهوم روانشناسی موفقیت را پرداختیم و همچنین تجزیه و تحلیل راهکارهای موثر در خصوص دست یابی به موفقیت، و تسریع آن را شرح دادیم.

همان طور که گفته شد از نظر روانشناختی،  بستر رسیدن به موفقیت در اختیار داشتن کنترل و مدیریت ذهن است. روانشناسی موفقیت بر رابطه طولی میان مدیریت ذهن و موفقیت دلالت می کند به این معنا است که در اصل راهکارهای مدیریت ذهن  فرد را به سوی موفقیت هدایت می کند.

اولین گام، تعیین هدف در زندگی است. ما بدون مشخص کردن اهداف خود عملا ذهن خود را آماده و متمرکز می کنیم. تعریف اهداف خود، اینکه خواسته هایمان چیست و در زندگی می خواهیم به چه چیز برسیم با تکیه بر خودشناسی میسر می شود. اهداف به ذهن سمت و سو می دهد و با قرار دادن نقشه راهی در اختیار ذهن، فرد را در رسیدن به موفقیت راهنمایی می کند. بعد از آن شناخت و بهره گیری از راهکارهای مدیریت ذهن و افکار می باشد. ازشیوه های ذکر شده می توان به مواردی چون آگاهی داشتن ازعلل انجام امور، حرکت به سوی کامیابی، زیستن در زمان حال، تغییر نگرش وداشتن ذهن خلاق اشاره کرد که فرد با درست عمل کردن به هریک از آنها قادر خواهد بود مسیرموفقیت را به آسانی طی کند.

 


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone