پشتیبانی در تلگرام

دفتر پشتیبانی


راه های خودشناسی چیست – ۵ گام تا خودشناسی

217

شناخت خود، رسیدن به خودشناسی، مهارت خودشناسی، افزایش خودشناسی، راه های خود شناسی

خودشناسی یا مهارت شناخت خود یکی از مهمترین و بهترین مهارت‌هایی است که می‌تواند به یک فرد در زمینه ارتباطات و زندگی کمک کند. از آنجایی که این مهارت تقریبا در تمام افراد موفق دیده می‌شود، اهمیت آن نیز بر همگان آشکار شده است. خودشناسی به عنوان یک مهارت مهم و لازم برای رسیدن به موفقیت در روابط، کسب و کار و حتی تمام ادوار زندگی ایفای نقش می‌کند. برای اینکه بهتر و بیشتر درباره این مهارت مهم بدانید و راه‌هایی برای افزایش خودشناسی بیابید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.


  چگونه به خودشناسی برسیم؟


خودشناسی چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده از این مهارت داشته باشیم خواهیم گفت: مهارتی است که کمک می‌کند خود را بشناسیم و رفتارهایمان را بر اساس شناختی که از خود کسب کرده‌ایم سازماندهی کنیم. شایان ذکراست اینکه دارایی‌های خود را از جهان خلقت بشناسیم و به کم و بیش آن پی ببریم از اساسی‌ترین اهداف خودشناسی است که باید محقق شود.

این مهارت در زندگی به ما این کمک را می‌کند تا تمام دارایی‌ها و نقاط ضعف خود را شناخته و بر اساس آن فعالیت‌های زندگی خود را برنامه ریزی کنیم و با انگیزه بیشتری به سمت اهداف حرکت کنیم. درواقع اگر کم و کاستی‌های اساسی خود را بشناسیم، هنگام شکست از پای نخواهیم نشست و امیدوارتر به اصلاح و ادامه راه خواهیم شد. همچنین اگر دارایی‌های خود را به دقت ارزیابی کنیم در مسیر پیشروی به اهدافمان دچار غرور یا خود بزرگ بینی نخواهیم شد.

[irp posts=”12379″ name=”آنچه در دنیای ما وجود داره ابتدا در ذهن ما ساخته شده”]


۵ گام تا رسیدن به خودشناسی


راه های خودشناسی ، خودشناسی ،

اگرچه راه‌های متفاوتی برای دستیابی به این مهارت فوق العاده وجود دارد اما در این قسمت از مقاله مجموعه‌ای از بهترین و ساده‌ترین قدم‌های برای افزایش خودشناسی ذکر شده است. با بهره گیری از این مراحل می‌توانید به درصد بالایی از این مهارت دست پیدا کنید. همچنین بعضی از این مراحل می‌توانند ضمن ارتقای این مهارت، ویژگی‌های دیگری مانند اعتماد به نفس مثبت و… را در شخصیت شما وارد کنند. این مراحل عبارتند از:

قدم اول: خود را روی کاغذ بیاورید!

اینکه عمده صفات شخصیتی خود را به همراه نقاط ضعف و قدرت‌تان روی کاغذ بیاورید یعنی نیمی از راه را رفته اید. اگر خود را به طور کامل و دقیق آنالیز کنید و موارد یاد شده را روی کاغذ بیاورید، ارتباط بین نقاط ضعف و توانایی‌هایتان را خواهید یافت و در همین مرحله به طور شگفت انگیزی، عمده‌ای از مشکلات و نقاط ضعف شما حل خواهد شد.

سعی کنید سوالات چالشی از خود بپرسید و به نوعی در شخصیت و وجود خود سیر کنید تا بتوانید بدون کم و کاست، ارزش‌ها، هنجارها، توانایی‌ها و استعداد‌ها، نقاط ضعف و قدرت خود را کشف کنید. همچنین اگر می‌توانید نقاط قوت و ضعف را از هم جدا کرده و برای هرکدام یک رنگ را در نظر بگیرید تا امکان تفکیک آنها آسان‌تر شود.

قدم دوم: به رفتارهای خود در طول روز توجه کنید!
تمام نکاتی که در مرحله قبل یادداشت کرده اید احتمالا در رفتارهای روزانه شما وجود دارند؛ بنابراین بدون اتلاف وقت سعی کنید در طول روز رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه خود را زیر نظر گرفته و در صورت امکان نکات برداشتی خود را یادداشت کنید. مواردی که بیشترین تکرار را در طول روز دارند مشخص کنید و درباره ارتباط آن با شخصیت‌تان اطلاعات کسب کنید. همچنین اگر موارد تکراری از نقاط ضعف شخصیتی هستند، در جهت برطرف آنها و اصلاح‌شان گام بردارید.

بنابراین تنها کاری که در این مرحله لازم است انجام دهید، مشخص کردن مواردی از مرحله ۱ است که در طول روز رفتارهایی تکراری بر مبنای آنها انجام می‌دهید. سپس در جهت اصلاح یا تقویت آن موارد گام بردارید و روز به روز شخصیت خود را بهتر و بیشتر بشناسید.

 

[irp posts=”12621″ name=”فیلم و مستند راز با ترجمه عالی the secret”]

 

قدم سوم: از دیگران بپرسید!

از لحاظ روانشناختی، تصویر شخصیتی ما دارای سه جنبه است: ۱- شخصی که فکر می‌کنیم هستیم. ۲- شخصی که می‌خواهیم باشیم. ۳- شخصی که واقعا هستیم و دیگران آنرا می‌بینند.

مورد اول بستگی به درجه خودشناسی مان دارد و هرچه این مهارت درون ما بیشتر باشد، به این هدف نزدیک‌تر هستیم. مورد دوم را اهداف و آرزوهای ما مشخص می‌کنند. اما مورد سوم که واقعی‌تر و حال‌تر از بقیه است. شخصی که واقعا هستیم همان شخصیتی است که از نگاه دیگران داریم. درواقع هرچه انسان سعی کند شخصیت خود را تغییر دهد، نا خودآگاه کارهایی انجام خواهد داد که شخصیت واقعی وی را فاش خواهد کرد.

بنابر تفاسیر ارائه شده، اگر دوست دارید تصویری واقعی از شخصیت خود داشته باشید، از افراد نزدیک خود بپرسید. از آنها درباره شخصیت خود بپرسید و بخواهید که نکات بارز مثبت و منفی شخصیت شما را شرح دهند. همچنین می‌توانید از آنها درخواست کنید که برای مدت زمانی مشخص رفتارهای شما را زیر نظر گرفته و نکات بارز شخصیت‌تان را یادداشت کنند و بعد از مدتی، آنها را به شما تحویل دهند. این موضوع به سادگی شما را رسیدن به خودشناسی کمک می‌کند.

قدم چهارم: اهدافی برای خود تعیین کنید!

همانطور که در بخش قبل گفته شد، شخصی که می‌خواهیم باشیم از آرزوها و اهداف ما تبعیت می‌کند. اینکه برای خود اهداف و آرزوهایی تعیین کنید می‌تواند سبب خودشناسی مثبت و ارتقای اعتماد به نفس‌تان شود. سعی کنید تمام آرزوهای دور و نزدیک خود را روی کاغذ بیاورید و برای دستیابی به آنها برنامه ریزی کنید. البته این برنامه ریزی را بر اساس شناختی که تا کنون از خود کسب کرده‌اید انجام دهید تا تمرینی برای افزایش خودشناسی‌تان باشد. البته توجه کنید که این هدف گذاری نباید به طور غیر منطقی و دور از دسترس بیان شده باشند.


قدم پنجم: یادگیری را در زمینه خودشناسی فراموش نکنید!


تمرین خودشناسی ، انواع خود شناسی ، خودشناسی چیست

همانطور که یادگیری در تمام دوره‌های زندگی موثر عمل می‌کند، در تمرین خودشناسی نیز اثرات فراوانی دارد. وقتی که یادگیری مثبت را اساس کار خودشناسی قرار می‌دهید، نا خودآگاه ویژگی‌های مثبتی که ناشی از یادگیری شماست به شخصیت‌تان افزوده خواهند شد. این ویژگی‌ها هم در شکل گیری شخصیت و هم در افزایش مهارت شناخت‌تان نسبت به خود تاثیرات فراوانی خواهند داشت.

الگو برداری از رفتارهای مثبت و فوق العاده‌ای که ذهن‌مان تشخیص می‌دهد یک طرف قضیه و نکته برداری از اینکه چرا مغزمان آن رفتار بخصوص را به عنوان عملی خوب و جالب تلقی کرده است، طرف دیگر قضیه است. نکته برداری از الگوها و آنالیز نکات استخراج شده می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای در افزایش این مهارت داشته باشد.

[irp posts=”5613″ name=”کوین ترودو | آرزوی تو دستور توست | دوبله فارسی”]

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 درصد تخفیف ویژه عید قربان کد تخفیف ( eyd)با هزینه یک کتاب بی نهایت دانلود کنید
+