ورود / ثبت نام

تابلو کائنات چیست؟ دستیابی به آرزوها به کمک تابلو کائنات

تابلو کائنات چیست؟ دستیابی به آرزوها به کمک تابلو کائنات

تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹

آیا تا به حال از تابلو کائنات چیزی شنیده اید؟ احتمالاً اطلاعات جزئی راجع به آنها دارید اما نمی دانید که چگونه می ‌تواند در دستیابی به هدف و آرزو ها به شما کمک کنند. جالب است بدانید اغلب افراد موفق از تابلو کائنات استفاده می کنند و بیشتر آنها معتقدند تابلو کائنات فواید بسیاری مانند افزایش تمرکز، انگیزه بخشی، مثبت اندیشی، و … را برای آنها به ارمغان می آورد و در دستیابی به هدف ها به آنها کمک می‌ کند. ساختن تابلو کائنات بسیار آسان است و به راحتی می توانید تابلو کائنات خودتان را بسازید.

به خاطر دارید که در هفته گذشته یک مقاله در سایت جادوی باور منتشر کردیم و در آن مقاله به طور اختصاصی به کائنات پراختیم؛ در این مقاله قصد داریم تابلو کائنات را بررسی کنیم و ویژگی ها و نحوه ساختن آن را شرح دهیم و ایده های خلاقانه ای به شما بدهیم که به شما کمک می کند تابلو کائناتی بسازید که منعکس‌ کننده رویا ها و آرزو های شماست. در انتها چالش هایی که ممکن است با آنها مواجه شوید را بیان می کنیم و نکاتی را ارائه می دهیم که به شما کمک می کند با این چالش ها مقابله کنید و بهترین نتیجه را از تابلو کائنات دریافت کنید.

تابلو کائنات چیست؟

notes sticky notes sunlight wall

در ساده ترین تعریف، تابلو کائنات یک نمود بصری از آینده ای است که شما می‌ خواهید به آن دست پیدا کنید. تابلو کائنات در حقیقت یک یادآور محسوس و الهام بخش برای شما است که به شما یادآوری می کند برای چه چیزی تلاش می کنید. تابلو کائنات می تواند در کنار دیگر تکنیک ها به عنوان مثال جملات تاکیدی به کار برده شود تا اعتماد به نفس شما را در مهارت ها و توانایی هایتان افزایش دهد.

گاهی اوقات به تابلو کائنات، تابلو آرزو ها و تابلو رویا ها نیز گفته می شود. شما از تابلو کائنات استفاده می کنید تا کلمات و تصاویری را به شما نشان دهد که احساسات شما را در مورد چیز هایی که در زندگی می خواهید به دست بیاورید بر انگیزند. بیشتر افراد از تابلو کائنات استفاده می کنند تا یادآوری برای هدف های آنها باشد و به آنها کمک کند از مسیر خودشان دور نشوند و مثبت فکر کنند.

مشخص نیست برای اولین بار چه کسی و چه زمانی از تابلو کائنات استفاده کرد اما استفاده از تابلو کائنات در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است و افراد معروفی مانند جیم کری و اپرا از آن استفاده می‌ کنند و آن را تأیید کرده اند. همانطور که در ادامه بیان خواهیم کرد، تابلو کائنات می‌ تواند کاربرد های زیادی داشته باشد. تابلو کائنات مناسب برای تمامی رویا ها و اهداف است، چه بزرگ و چه کوچک. بنابراین نیازی نیست به این فکر کنید که آیا اهداف و رویا های شما سزاوار ایجاد تابلو کائنات است یا نه … شما می توانید برای تمام اهداف و رویا هایتان از تابلو کائنات استفاده کنید. اگر قصد دارید به یک هدف مشخص دست پیدا کنید و یا می خواهید از ابتدا شروع کنید و زندگی خود را تغییر دهید، تابلو کائنات یک ابزار قدرتمند است که به سادگی ساخته می شود و می تواند به شما کمک کند چارچوب ذهنی درستی داشته باشید و در جهت مثبت حرکت کنید. تصویر زیر نمونه ای از تابلو کائنات است که به صورت بسیار ساده اما دقیق ساخته شده است.

تابلو کائنات چگونه به شما کمک می کند؟

تابلو کائنات

تابلو کائنات

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، یکی از دلایلی که باعث می شود تابلو کائنات به شما کمک کند این است که دائماً به شما یادآوری می کند چه چیزی می خواهید به دست بیاورید، و چرا می خواهید آن را به دست بیاورید. حتی انتخاب کلمات و تصاویر نیز به شما و ذهن شما کمک می کند تصویر واضحی از زندگی ایده آلی که می خواهید به دست بیاورید داشته باشید.

همچنین تابلو کائنات به شما کمک می‌ کند تا بتوانید موانع و باور های محدود کننده خودتان را شناسایی کنید و نسبت به آنها آگاه شوید. اگرچه راه های دیگری نیز برای اینکار وجود دارد اما تابلو کائنات یکی از سریع ترین و کوتاه ترین روش ها برای خودشناسی و خودآگاهی است.

بیایید تا با ذکر مثالی نگاهی به تابلو کائنات داشته باشیم و بتوانیم ایده تابلو کائنات را بهتر درک کنیم. به عنوان مثال فرض کنید که می خواهید مسیر شغلی تان را عوض کنید و شغل دلخواه تان را داشته باشید. برای شروع می توانید جملات الهام بخش را از مجلات جدا کنید. این جملات الهام بخش باید هر چیزی را که برای موفقیت نیاز دارید به صورت واضح و شفاف بیان کنند و الهام بخش شما باشند و شما را به حرکت کردن در این مسیر تشویق کنند.

در مرحله بعد، ممکن است بخواهید تصاویر افراد موفقی که در شغل شما هستند، تصاویری که سمبل موفقیت هستند، و تصاویری که باعث می شوند اعتماد به نفس شما در جهت رسیدن به این شغل افزایش پیدا کند را به آن اضافه کنید.

وقتی در حال ساخت تابلو کائنات هستید ممکن است متوجه شوید به برخی موارد احساس خوبی ندارید و حس نگرانی را در شما به وجود می‌ آورند. شما می توانید این باور های محدود کننده و یا اضطراب ها و نگرانی ها را یادداشت کنید و در جهت برطرف کردن آنها تلاش کنید (در حالی که اگر تلاش نمی کردید تابلو کائنات را بسازید ممکن بود هیچ وقت متوجه آنها نشوید).

در بیان کلی، تابلو کائنات می تواند رویا های مبهم شما را به واقعیت ‌های محسوس تبدیل کند و باعث شود در جهت دستیابی به هدف هایتان تلاش کنید.

محل قرار گرفتن تابلو کائنات به شدت در مؤثر بودن و کارایی آن تأثیر گذار است. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید آن را در جایی قرار دهید که به محض اینکه از خواب بیدار می شوید آن را مشاهده کنید یا اینکه بخواهید آن را روی دیوار دفتر کارتان نصب کنید تا زمانی که خسته شدید و نا امید شدید قوت قلبی برای شما باشد.

 

چرا باید از تابلو کائنات استفاده کنیم؟

علاوه بر این که تابلو کائنات می‌ تواند به شما کمک کند تصویر واضح تری از علایق تان داشته باشید (و خودتان را باور کنید)، دلایل بسیار دیگری وجود دارد که باعث می شود بخواهید از تابلو کائنات استفاده کنید.

این تابلو ها می توانند تأثیر فوق العاده ای در بهبود مهارت های تصویر سازی ذهنی شما داشته باشند. اگر توجه کرده باشید، بیشتر متخصصان قانون جذب در مورد اهمیت تصویر سازی ذهنی صحبت می کنند. شما باید بتوانید صدا، رایحه، محیط پیرامون، و دیگر ویژگی های آینده ای که می خواهید بدست بیاورید را تصور کنید و آن را کاملاً احساس کنید. تابلو کائنات در اینکار به شما کمک می کند و تصویر واضح و روشنی به شما می دهد که بتوانید در تصویر سازی ذهنی از آن استفاده کنید.

علاوه بر آن می توانید از تابلو کائنات برای مدیتیشن نیز استفاده کنید. برخی از افراد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به این تابلو نگاه می کنند و تمام تمرکز حواسشان را روی آن می گذارند.

تأثیر تابلو کائنات بر ضمیر ناخودآگاه

تأثیر تابلو کائنات بر ضمیر ناخودآگاه

تأثیر تابلو کائنات بر ضمیر ناخودآگاه

یکی از فواید دیگر تابلو کائنات این است که باعث می شود ضمیر ناخودآگاه شما به جزئیات توجه کند. تابلو کائنات می تواند به شما کمک کند لباس تان را در آینده رویا هایتان تصور کنید، محیط اطراف تان چگونه خواهد بود، و…

هر کدام از این جزئیات دقیق به ضمیر ناخودآگاه شما کمک می کند برای آینده ای که جهت دستیابی به آن تلاش می کنید آمادگی بیشتری داشته باشد. بیشتر افراد، بعد از ساختن تابلو کائنات متوجه می شوند رویا های آنها تغییر کرده است و چیز هایی که عاشق آن بودند، شغلی که به آن علاقه داشتند، آزادی مالی، و اعتماد به نفسی که می خواستند به دست بیاوردند به واقعیت نزدیک تر شده است.

البته ممکن است در دستیابی به هدف ها و آرزو ها با شکست ها و موانع و سختی ها روبرو شوید که باعث می شود انگیزه تان را از دست بدهید. تابلو کائنات یک روش سریع و مؤثر است که به شما کمک می کند احساس شور و هیجان و اعتماد به نفس خودتان را مجدداً به دست بیاورید و خودتان را باور کنید.

نمونه تابلو کائنات

نمونه تابلو کائنات

نمونه تابلو کائنات

تصویر بالا ۲ نمونه از تابلو کائنات است به نظر شما تابلو شماره ۱ برای تجسم و تصویر سازی راحت است یا تابلو شماره ۲ اگر شما هم مثل ما تابلو شماره ۲ رو انتخاب میکنید درست انتخاب کردین تابلو شماره ۲ کاملا آماده تصویری سازی و تجسم است 

ولی در نهایت شما به عنوان خالق این تابلو،  آزاد هستید تا به هر شکلی که می خواهید از آن استفاده کنید. اما برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه و تأثیر را از تابلو کائنات دریافت کنید، در ادامه برخی از پیشنهادات و اصول کلی را بیان می ‌کنیم که می تواند به شما کمک کند.

 • اگر مطمئن نیستید روی چه چیزی باید تمرکز کنید، همیشه می توانید بیش از یک تابلو کائنات داشته باشید. علاوه بر آن، می توانید بیش از یک هدف در تابلو کائنات تان داشته باشید؛ با این روش می توانید زندگی رویا هایتان را در حالت کلی آن در یک تابلو کائنات داشته باشید.
 • از تصاویر غیرمرتبط استفاده نکنید. به عنوان مثال اگر یک فیلم سینمایی در مورد موفقیت باعث می شود خاطره یک رابطه نا موفق برای شما زنده شود، احتمالاً تصویر بازیگر نقش اصلی آن باعث می شود به صورت ناخواسته انرژی های منفی وارد تابلو کائنات شما شود.
 • شما می توانید برای تابلو کائنات از تصاویر چاپی و یا دیجیتالی و یا هر دوی آنها استفاده کنید. قالب های آماده تابلو کائنات نیز به صورت آنلاین در دسترس شما قرار دارند و شما می توانید از آنها نیز استفاده کنید.
 • متفاوت فکر کنید. مجبور نیستید خودتان را به نقل قول ها و جملات الهام بخش و تصاویر محدود کنید. می توانید از ترسیم های خودتان استفاده کنید و آنها را به تابلو اضافه کنید، می توانید دست نوشته های خودتان را اضافه کنید، بلیط هواپیما اضافه کنید (برای سفر های رویا هایتان)، و …

 تابلو کائنات با همه جزییات

 تابلو کائنات با همه جزییات

تابلو کائنات با همه جزییات

تصویر بالا یک تابلو کائنات از یک هدف است وقتی قرار است یک هدف داشته باشید تمام جزییات را به خوبی توصیف کنید ، تجسم کنید ، احساس کنید ، حتی اگر تابلو یی مانند تابلو بالا دارید بوی چمن های داخل حیاط را هم استشمام کنید.

اکنون که درک واضحی از تابلو کائنات دارید، بیاید تا با هم نکاتی را بررسی کنیم که در هنگام سختی ها و برخورد با موانع می تواند به شما کمک کند.

یکی از اشتباهات رایج که بیشتر افراد مرتکب آن می شوند این است که از همان ابتدا بلند پروازی می‌ کنند. حق با شماست، تمام آرزو ها و رویا ها دست یافتنی هستند. با این وجود، بهتر است در انتخاب رویا ها کمی هم به باورهاریمان اجازه دهیم کم کم تغییر کنند.

به بیان دیگر، پروژه زندگی در مریخ ناسا را در تابلو رویا های خود قرار ندهید، مگر اینکه واقعاً به آن اعتقاد داشته باشید و تمام تلاش خودتان را در راستای رسیدن به هدف تان انجام دهید. اگر در انتخاب رویا هایتان بی اهمیت باشید نمی توانید به آنها دست پیدا کنید و به جای اینکه تابلو کائنات اعتماد به نفس شما را افزایش دهد نمایانگر شکست و عدم موفقیت شما خواهد بود.

چه زمانی باید از تابلو کائنات استفاده کنیم؟

چه زمانی باید از تابلو کائنات استفاده کنیم؟

چه زمانی باید از تابلو کائنات استفاده کنیم؟

برخی از افراد علاقه دارند به عنوان ابزاری برای مدیتیشن از تابلو کائنات استفاده کنند. ممکن است بخواهید هر روز صبح و یا در انتهای روز از این تابلو استفاده کنید. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، برخی از افراد علاقه دارند از تابلو کائنات دیجیتال استفاده کنند و آن را در تلفن های همراه و یا کامپیوتر های شخصی خودشان ببینند تا هر زمانی که بخواهند بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. هر کدام از این روش ‌ها را که بخواهید می توانید استفاده کنید اما برای دریافت نتایج بهتر سعی کنید از ترکیب آنها استفاده کنید.

تابلو کائنات را در چه مکانی قرار دهیم؟

قانون خاصی برای محل قرار گرفتن تابلو کائنات وجود ندارد. اما روتینی که برای خودتان انتخاب کرده اید می تواند در انتخاب محل قرار گرفتن تابلو تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید هر روز صبح به تابلو نگاه کنید، منطقی ترین محل قرار گرفتن این تابلو می تواند کنار تخت خواب شما و یا کناره آینه باشد. سعی کنید محلی را برای قرار دادن تابلو انتخاب کنید که برای شما آرامش بخش است و می توانید تمرکز داشته باشید.

البته موضوع حریم خصوصی یک نکته مهم و قابل ذکر در مورد محل قرار گرفتن تابلو کائنات است. از آنجایی که ممکن است این تابلو جزئیات زندگی خصوصی شما را بیان کرده باشد، دیده شدن آن توسط افراد دیگر ممکن است احساسات منفی را به شما منتقل کند و شما را دلسرد کند و از رسیدن به خواسته های تان باز دارد. بنابراین سعی کنید در انتخاب محل قرار دادن این تابلو دقت بیشتری کنید و آن را در جایی قرار دهید که فقط خود شما و یا عده مشخصی از افراد خانواده و یا دوستان قابل اعتماد قادر به دیدن آن باشند.

 بهترین نتیجه را از تابلو کائنات دریافت کنیم

طراحی و ساخت تابلو کائنات نیازمند تفکر مثبت است، اما در عین حال گاهی اوقات می تواند چالش برانگیز باشد و دشواری‌ های خاص خودش را داشته باشد. در روز های ابتدایی که قصد دارید از تابلو کائنات استفاده کنید، ممکن است با تفکرات منفی و باور های محدود کننده رو به رو شوید. به عنوان مثال، ممکن است به یکی از تصاویر تابلو نگاه کنید و با خود بگویید: “امکان ندارد بتوانم اینکار را انجام دهم!” یا “این ایده واقعاً احمقانه است!” .

وقتی که با چنین موانعی در مسیر تان مواجه می شوید، بهترین راه این است که پذیرای این افکار باشید و سعی کنید بدون در نظر گرفتن احساسات آنها را به صورت کاملاً منطقی بررسی کنید. از خودتان بپرسید این تفکر از کجا نشأت می گیرد، چه چیزی باعث شده است که این تفکر به سراغ شما بیاید، و این باور چه هدفی دارد؟

در بیشتر موارد این تفکرات ساخته ذهن ما هستند و سعی می کنند ما را در “منطقه راحتی” نگاه دارند. این تفکرات واقعی نیستند و شما نباید به آنها اهمیت بدهید، سعی کنید باور های محدود کننده خود را بشناسید و باور های مثبت را جایگزین آنها کنید.

جمع بندی

بدون شک تابلو کائنات یک ابزار بسیار قدرتمند است که می تواند به شما کمک کند تا به خواسته ها و رویا هایتان برسید. با این حال تنها ساخت یک تابلو کائنات کافی نیست و شما باید برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید و با تصمیم جدی اقدامات لازم را جهت تغییر انجام دهید. به یاد داشته باشید، شما نمی توانید دیگران و یا اتفاقاتی که در محیط پیرامون تان می ‌افتد را کنترل کنید. اما قطعاً می توانید خودتان را کنترل کنید؛ اعمال تان، رفتار تان، احساسات تان، باور هایتان، و مهمتر از همه تصمیمات تان

بنابراین با یک تصمیم جدی، تمام کار هایی که باید انجام دهید تا به خواسته هایی که در تابلو کائنات قرار داده اید برسید را لیست کنید و اولین قدم را بردارید…

مقاله زبان کائنات

 


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

6 پاسخ به “تابلو کائنات چیست؟ دستیابی به آرزوها به کمک تابلو کائنات”

 1. ر.ف گفت:

  سلام عالی بود مطلب ببخشید برای نوشته هامون تاریخ بزاریم و اینکه من نمیتونم تابلو بچسیونم به اتاقم به خاطر انرژی منفی که دیگران میدن چیکار کنم و اگه میشه در مورد مدیتیشن با تابلو کاینات بیشتر توضیح بدین البته میدونم مدیتیشن چیه و انجام میدم ولی با تابلو کائنات رو متوجه نمیشم

  • سلام ، میتونید در یک دفتر یا دفترچه تابلو کائنات درست کنید، مدیتیشن ارتباطی به کائنات نداره و میتونید به صورت جداگانه مدیتیشن کنید و البته خیلی در رسیدن به آرزوها موثر هست

 2. Mari گفت:

  ببخشید برا تابلو کائنات حتما باید عکس بچسبونیم یا نقاشی رویامون رو بکشیم ؟
  نمیشه نوشته باشه فقط؟

 3. کاربر 5673 گفت:

  درود و سپاس
  عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone