ورود / ثبت نام

اندرو کارنگی زندگینامه تاجر اسکاتلندی از فقر تا ثروت

اندرو کارنگی زندگینامه تاجر اسکاتلندی از فقر تا ثروت

تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

در این بخش از سایت موفقیت جادوی باور زندگی نامه اندرو کارنگی را مطالعه خواهید کرد

 ابتدای امر و در خصوص با این ثروتمند خودساخته (اندرو کارنگی) باید گفت که این مرد یک تاجر اسکاتلندی بود که در آمریکا به فعالیت خود می پرداخت. جالبه بدونید که او همه ثروت خودش رو از یک شرکت فولاد و آهن کسب کرده است. در حقیقت این شرکت در سال ۱۸۹۰ میلادی تاسیس شد که موفق ترین و بزرگ ترین شرکت در زمان خودش به حساب می آمد. همون طور که اشاره کردم، اندرو یک مرد موفق و پولدار خود ساخته بود که با تلاش و پشتکار فراوانش به ثروتمند ترین تاجر در آن زمان تبدیل شده بود.

زندگینامه اندرو کارنگی

زندگینامه اندرو کارنگی

عکس اندرو کارنگی و برادرش توماس کارنگی در دوران جوانی

اندرو کارنگی (Andrew Carnegie) در سال ۱۸۳۵ در اسکاتلند به دنیا آمد، پدر او خیاط و مادرش کفاش بودند و آن ها در کنار هم و در یک اتاق بسیار کوچک زندگی می کرند. آنها وضعیت مالی مناسبی نداشتند و پدر اندرو با قرض گرفتن پول، تصمیم به مهاجرت از اسکاتلند به آمریکا گرفت. زمانی که اندرو ۱۲ سال سن داشت مجور بود در یک کارخانه نخ به کار بپردازد. جالبه بدونید که او هر ۶ روز کاری هفته را که شیفت کاریش ۱۲ ساعته بود رو به کار مشغول بود و در هفته ۱ دلار دستمزد دریافت میکرد.

اندرو بعد از گذشت ۲ سال  کار دیگری پیدا کرد و تحت عنوان پیک ارسال تلگراف به فعالیت پرداخت، درآمد او حال به ۲.۵ دلار در هفته رسیده بود. او با توجه به موقعیتی که در آنجا پیدا کرد با افراد با نفوذ و بازرگانان مهم آشنا شد.

 

اندرو کارنگی در جوانی

 

اندرو کارنگی با معلمی آشنا شد که در روزهای تعطیل به بچه ها آموزش میداد و اینطور شد که وی به تحصیل پرداخت و پس از گذشت ۱ سال تونست که کار خودش رو ارتقا بده و تحت عنوان مدیر تلفن در همان جای قبلی استخدام شد. تقریبا سال ۱۸۵۳ و زمانی که اندرو فقط ۱۸ سال داشت برای کار به عنوان منشی راه آهن انتخاب کردند. این شرکت بود که در دستیابی به موفقیت اندرو کارنگی نقش مهمی داشت.

در حقیقت این شرکت یکی از بهترین و بزرگ ترین شرکت های آمریکایی در آن زمان محسوب می شد. در این شرکت بود که با کمک توماس اسکات که یکی از افراد آنجا بود توانست مدیریت دارایی و کنترل هزینه ها را یاد بگیرد. بعضی وقت ها با قرض کردن مقداری پول از مادرش به تجارت می پرداخت و توماس نیز در این مسیر راهنمای او بود.

توماس اسکات سهامی از یک کمپانی ماشین سازی (آدامز اکسپرس) را به اندرو کارنگی داد و او با خود شروع به سرمایه گذاری رو شرکت های کرد. در سال ۱۸۶۴ بود که اندرو ۴۰ هزار دلار در مزرعه ای در شهر پنسیوانیای آمریکا سرمایه گذاری انجام داد و پس از گذشت ۱ سال به علاوه اصل پول، ۱ میلیون دلار سود به دست آورد و در سال ۱۸۸۸ بود که توانست بزرگ ترین شرکت رقیب خود را خریداری کند.

در زمانی که اندرو کارنگی با تمام وجود در آمریکا مشغول به فعالیت های تجاری و کاری بود، هنری بسمر که یک تاجر/مخترع بود در کشور انگلستان بر روی فرآیندی تولیدی کار می کرد که قادر به ایجاد تحولی بزرگ در صنایع جهان بود. در حقیقت این فرآیند، تولید فولاد را از آهن امکان پذیر می کرد که خود کاری بسیار بزرگ بود.

اندرو کارنگی که خیلی وقت ها به انگلیس می رفت، در یکی از سفر هاش با بسمر آشنا شد که همین آشنایی سبب ایجاد کارخانه ای مشترک بین این دو شد.

اندرو کارنگی بعد از بازگشت به آمریکا و در سال ۱۸۷۰ شرکت کارنگی و مک کندلس را احداث کرد که اولین کوره بلند او به حساب می آمد.
وی این کوره را در برادوک بنا کرد و این کارخانه تا سال ۱۸۸۰ توانسته با فعالیت شبانه روزی اندرو رو با سودی ۲ میلیون دلاری همراه کند. در سال ۱۸۸۱ بود که این شرکت با نام کارنگی براس به ثبت رسید و در سال بعدی اندرو شرکت تولید کک هنرری را نیز خریداری کرد. هفت سال بعد، اندرو به نیویورک رفت تا تحقیقات خود در زمینه فولاد را از سر بگیرد.

نکته جالب این بود که میان این همه فعالیت، اندرو ۶ ماه از سال را در کنار خانوادش در اسکاتلند زندگی می کرد! جالبه بدونید که فعالیت آن شرکت تولید کشتی های بخار بود. در سال ۱۸۹۲ تمامی دارایی های خود را جمع آوری کرد تا بهترین شرکت آهن و فولاد را احداث کند و کشور آمریکا را در میان دیگر کشور ها در رتبه نخست قرار دهد که موفق هم شد. در سال ۱۹۰۱ و زمانی که اندرو کارنگی در سن ۶۶ سالگی قرار داشت و برای بازنشسته شدن آماده بود به ادغام کردن شرکت های خود پرداخت تا قادر به شرکت در امور خیریه باشد
.

اندرو کارنگی و همسرش

اندرو کارنگی و همسرش

عکس اندرو کارنگی و همسرش

در ادامه او به فعالیت خود ادامه داد و موفقیت های بزرگی کسب کرد و در انتها، شرکت خود را به قیمت ۴۸۰ میلیون دلار به فروش رساند. این بزرگ مرد اسکاتلندی، ریشه خود را از یاد نبرده بود و در ادامه به اسکاتلند بازگشت و به امور خیریه و آموزش به بچه های کشورش پرداخت.

نکته بسیار مهم در خصوص با زندگی اندرو اعتقاد اون به این که زندگی فرد باید ۳ بخش داشته باشد، بود، جایی که او عنوان میکرد که زندگی هر انسانی باید ۳ قسمت مجزا را شامل شود؛ بخش اولی که باید به تلاش برای دستیابی به کار مناسب اختصاص یابد، بخش دوم که باید به جمع آوری پول و سرمایه اختصاص یابد و بخش سوم که باید بخشی از آن پول بدست آمده را برای نیازمندان خرچ کرد. این دیدگاه بسیار فوق العاده بود و اندرو همواره بر آن تاکید داشت.

 قانونی که اندرو کارنگی در راستای ثروتمند شدن از آنها استفاده کرد

 قانونی که اندرو کارنگی در راستای ثروتمند شدن از آنها استفاده کرد

اندرو کارنگی در دفتر کارش

هدفتون رو تعیین کنید
یک مجموعه فوق العاده تشکیل بدید
بیشتر از حد معمول تلاش کنید
به خودت ایمان داشته باشید
خلاقیت و ابتکار داشته باشید
از خودتون شور و اشتیاق نشون بدید
همه جزئیات رو در نظر بگیرید
روی هدفتون متمرکز باشید
از بدبیاری ها و شکست هاتون درس بگیرید و اون ها رو به منفعت تبدیل کنید

دانستنی هایی در مورد اندرو کارنگی

اندرو کارنگی در سال ۱۸۸۶، در سن ۵۱ سالگی با لوئیز ویتفیلد که ۳۰ ساله بود ازدواج کرد. آن ها در سال ۱۸۹۷ صاحب یک دختر به نام مارگارت کارنگی میلر شدند. مارگارت در سال ۱۹۹۰ از دنیا رفت.
جالبه بدونید که از او کتاب های زیادی بر جای مانده است؛ مهم ترین اون ها راز کسب و کار مدیریت مردان، امپراتوری کسب و کار و زندگینامه اندرو کارنگی به حساب می آیند.

دانستنی هایی در مورد اندرو کارنگی

اندرو کارنگی در کنارش همسرش لوئیز ویتفیلد

اندرو کارنگی بیشتر ثروت خودش رو به تاسیس موسسات سودمند همگانی اختصاص میداد، مانند؛ کتاب خانه ها، مدارس، دانشگاه ها و … جالبه بدونید که دانشگاه کارنگی ملون رو نیز این شخص تاسیس کرده است. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که او در طول زندگی خودش ۳ هزار کتابخانه عمومی تاسیس کرد و نزدیک به ۳۵۰ میلیون دلار به منظور ساخت امکانی مثل تالار کارنگی و حمایت از برنامه های فرهنگی هزینه کرد.

مرگ اندرو کارنگی

مرگ اندرو کارنگی

آرامگاه اندرو کارنگی

اندرو کارنگی در ۱۱ آگوست سال ۱۹۱۹ در ایالت ماساچوست آمریکا بر اثر بیماری ذات الریه و در سن ۸۳ سالگی از دنیا رفت و در نیویورک در گورستان اسلیپی هالو به خاک سپرده شد. شایان ذکر می باشد که او یکی از ثروتمند ترین وموفق‌ ترین کارآفرینان ایالت متحده‌ آمریکا به حساب می آمد که علاوه بر کارنامه درخشان موفقیت های بی شمارش، با اقدامات بشر دوستانه و خیرخواهانه نام خود را جاودانه کرد.

مقالات و کتاب های اندرو کارنگی

مقالات و کتاب های اندرو کارنگی

انجیل ثروت : اندرو در سال ۱۸۸۹ مقاله ای به عنوان “انجیل ثروت” در مجله ثورث آمریکن انتشار داد. او در این مقاله ثروت را به ۲ قسمت مجزا تقسیم بندی می کند : قسمت نخست تلاش جهت کسب و افزایش ثروت فردی و بخش دوم اهدا و پخش ثروت جهت پیشرفت جامعه و کم کردن مشکلات هم نوع خود بود. در حقیقت اندرو کارنگی هدف والای افراد ثروتمند را انجام فعالیت‌ های خیرخواهانه و منفعت طلب برای کارگران و تلاش به منظور بهبود زندگی مردم می‌ دانست که این اندیشه قابل در هر زمان و مکانی قابل ستایش است.

قوانین موفقیت در ۱۶ درس : جالبه بدونید که این کتاب جزو یکی از ۵ کتاب پر فروش در جهان به حساب می آید که رموز موفقیت و ثروتمند شدن را به خوانندگان به صورت کاملا حرفه ای آموزش می دهد. ناپلئون هیل نویسنده کتاب، بر این اعتقاد است که همه اتفاقاتی که در زندگی عادی و روزانه افراد رخ می دهند، از ذهن آنان شروع خواهد شد، پس به منظور ثروتمند شدن می بایست ذهنی ثروتمند داشته باشیم.

جملات ناب و تاثیرگذار از اندرو کارنگی مشهور

هر چقدر سنم بیشتر میشه، کم تر به حرف آدم ها نگاه میکنم، بلکه بیشتر به عملشون توجه میکنم.
یک رهبر بزرگ همه کارها را خودش انجام نمیدهد و تمامی افتخارات رو به تنهایی کسب نمیکند، اگر کسی این طور فکر میکند پس هیچ گاه رهبری بزرگ نخواهد شد.
افرادی که قادر به انگیزه دادن به خود نباشند، مجبورند به متوسط بودن قانع باشند، حال آنکه خیلی با استعداد و باهوش باشند.
چنانچه قصد شاد زیستن را دارید، هدفی را برای خود انتخاب کنید که به تفکرات شما دستور دهد، انرژی تون رو آزاد کند و الهام بخش امید و آرزو های شما باشد.
مسیر پولدار شدن اینه که همه تخم مرغ هات رو در یک سبد بزاری و بعدش تمام حواست جمع اون سبد باشه. به وجود آوردن یک کسب و کار بزرگ و موفق، جز از مسیر درست و اصلی آن به ندرت امکان پذیر خواهد بود. وظیفه خودتون رو انجام بدید و حتی بیشتر هم انجام بدید. آینده حواسش به همه چیز خواهد بود.

فردی که در دلیل آوردن ناتوان باشد نادان است. وقتی کسی دلیل نیاورند پس متعصب است و کسی هم که جرات دلیل آوردن را نداشته باشد، برده است. هر وقت متوجه این حقیقت گردید که دیگران قادرند در انجام کاری به شما کمک کنند تا آن را خیلی بهتر انجام دهید، گامی بسیار بزرگ و مثبت در مسیر پیشرفت و توسعه های شخصی خود برداشته اید.

امیدوارم از این مقاله که تحت عنوان زندگینامه اندرو کارنگی برای شما عزیزان تهیه شده بود، نهایت استفاده رو برده باشید. در خصوص با این ابر مرد ثروتمند، هر نکته ای رو میدونید که ذکر نشده میتونید با ما و دیگران هم به اشتراک بگذارید.


نظر شما ثبت شد
نظام باورها هوش مالی قانون جذب خودشناسی

دیدگاه‌ها

5 پاسخ به “اندرو کارنگی زندگینامه تاجر اسکاتلندی از فقر تا ثروت”

 1. محمدرضا گفت:

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  لطف کنید از جزئیات آشنایی ناپلئون هیل و کارنگی و اون انجمن های مخفی که با انتشار کتاب ۱۶ درس… مخالفت کردند توضیح بدین سپاس

 2. وحید باقری گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  لطفا مصاحبه ناپلئون هیل با اندرو کارنگی را هم در سایت خوبتون قرار بدید.
  من خیلی دنبال این مصاحبه هستم.اما متاسفانه هنوز هیچ سایتی اون را قرار نداده.
  این مصاحبه ۹ ساعت و نیم هست.
  یکی از بهترین گفتگو های اندرو کارنگی همین مصاحبه است.
  ممنونم

 3. سلام ،پیشنهاد میکنم زندگینامه کوین ترودو رو هم بخوانید
  https://jadoyebavar.ir/%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%b1%d9%88%d8%af%d9%88/

 4. محمد گفت:

  سلام. سایت بسیار خوبی داری. عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2015 © تمامی حقوق این سایت متعلق به جادوی باور است.
Whatsapp
phone